Plachtařské Mistrovství České republiky juniorů a akademiků 2014

Generace našich dědů postavila v letech 1947 až 1961 letiště Aeroklubu Hronov ve Velkém Poříčí, kde byla v roce 1961 z rozhodnutí tehdejšího režimu ukončena činnost. Po roce 1989 se generace našich otců s nadšením pustila do obnovy 28 let zavřeného, zdevastovaného areálu. A naše generace pomáhala s touto výstavbou a jako svůj tichý cíl se snaží dostat náš aeroklub a letiště mezi ty, kde se opravdu sportovně létá, podporuje talentovaná mládež a samozřejmě i závodí. Po dvanáctileté zkušenosti s organizováním závodů kluzáků soutěže HOP, jsme požádali Plachtařskou komisi Aeroklubu České republiky o pořádání oficiální soutěže na nejvyšší úrovni, konkrétně PMČRj. Na podruhé nám bylo vyhověno a juniorky 2014 byly přiděleny našemu aeroklubu.

PMČRj jsme chtěli pořádat ze dvou důvodů. Kapacitně máme na našem letišti zvládnuté závody do 40 kluzáků a juniorů se na Mistrovství víc neúčastní. Hlavním důvodem byla účast našich tří juniorů v soutěži. Za poslední roky jsme vychovali generaci mladých závodníků na republikové úrovni. Termín konání PMČRj byl určen na dny 13.-25.7.2014 s předchozím týdenním soustředění juniorů Projekt podpory juniorů, organizovaným pod hlavičkou Plachtařské komise AEČR Miloslavem Fišerem. Toto soustředění umožnilo účastníkům PMČRj poznat zvláštnosti našeho podhorského letiště co se týká dokluzů, různých závětří a dalších vlivů. Nic co by bylo nebezpečné, ale přesto jsme jak pro PPJ, tak PMČRj nastavili přísnější pravidla týkající se průletů a minimální výšky na doletovém kruhu. Musím juniory pochválit, že na obou akcích jsme nemuseli řešit závažné problémy, že se vždy na naše malé letiště bez problémů při přistání porovnali. I ze vzduchu se k nám nedostala žádná informace o problémovém létání, i když úroveň závodníků byla rozložena od účastníků Mistrovství světa, až po ty, co pouze uletěli stříbrné C. Ještě jednou díky vám všem, junioři z Hronovských juniorek.

Náš kraj je atraktivní, co se týká jak přírodních krás, tak i historických památek. Bohužel, nebo spíš díky Termoskovi je junioři měli možnost poznávat pouze ze vzduchu. Povedlo se devět platných disciplín, jedno „hasičské cvičení“ a když odečtu den návštěvy pivovaru Primátor Náchod, na výlety moc času nezbývalo.

A jak tedy těch 33 juniorů závodilo? Zhruba po čtvrté disciplíně výkony závodníků rozdělily startovní pole na desítku, co bojovala o medaile a ty další. Odletěly se tři soutěžní úlohy a šest úloh rychlostních. Počasí se ne vždy dalo pro stavbu tratě v deset hodin dopoledne správně odhadnout, ale v zásadě se i podle hodnocení závodníků, nic nepokazilo. Využilo se vždy, když to šlo. Šestou disciplínou se letěl polygon na 3 OB 304,9 km, kterou vyhrál místní David Mach s Jantarem průměrem 91,2 km/hod. Tuto trať doletělo 31 závodníků z 32 startujících a 5 pilotů si uletělo svůj první, třistakilometrový deklarovaný přelet. Celkově bylo po celý závod málo přistání do polí. Spíš bylo těžší odhadnout, hlavně pro slabší piloty, čas odchodu na trať po otevření pásky. Bohužel se několik dní opakovala stejná situace, že ačkoliv se většina závodníků udržela ve vzduchu po vypnutí, jejich odchod na trať ovlivnila pravidelná, polední přeháňka na našich východních kopcích. I zde se ukázala zkušenost závodníků. Po odeznění přeháňky se odpoledne počasí umoudřilo a třeba místní závodnice Klára Teichmannová dalším, odpoledním startem, úspěšně ve dvou disciplínách bodovala. Zde se ukázal závodnický duch nevzdávat to. Sedmá disciplína, kdy podle všech předpovědí počasí měla být pouze čistá termika, se vlivem snižování tlaku udělaly řady ve směru tratě, a kdo při přeletu zatočil, prohrál. Tuto disciplínu na dvě hodiny vyhrál Jan Vískot z AK Břeclav s Astirem průměrem 121,9 km/hod. Čtrnáct závodníků letělo tento den průměrem přes 100 km/hod. Následoval den volna, přerušený nečekanou větrnou disciplínou, která byla opravdu pro zkušené. Tuto trať doletěla i jediná VSO 10 z pěti kusů v soutěži, kterou řídila místní pilotka Monika Jirásková. Celkově si s větrem poradilo 13 závodníků. K této a poslední disciplíně použiji slova, která mě přišla a které platily pro celé závody: ,, Dobré piloty jste dostali do hry a těm slabším ukázali o čem to závodění je“. A ještě jeden názor, se kterým se ztotožňujeme, a který bych bral jako závěrečné hodnocení Juniorek 2014: ,, Někteří k vám přišli jako začátečníci a vrací se jako závodníci“ Díky za podporu všem.

Organizátoři z Aeroklubu Hronov jsou spokojení, že se povedl nádherný závod, který opravdu dal šanci vyniknout těm dobrým v boji o titul a těm méně zkušeným ukázal možnosti pro další závody. Třeba už příští rok vyroste konkurence letošním vítězům. V kategorii junior se stává Mistrem České republiky Pavel Trybenekr z AK Hořice, druhá se umístila Hana Trešlová z AK Raná a třetí Karel Novák z AK Mladá Boleslav. V kategorii akademik se pořadí mění pouze na třetím místě, kde se umístila Petra Papežíková z AK Holešov. Juniorskou Mistryní České republiky se stává Hanička Trešlová, druhé místo získala Petra Papežíková a třetí Klára Teichmannová z AK Hronov.

Pro nás to byl silný zážitek a věřím, že pro generaci dnešních juniorů se Hronovské juniorky 2014 zařadí hodně vysoko a rádi na ně budete dlouho vzpomínat. Poděkování patří všem sponzorům za pomoc, našim pomocníkům, děvčatům na baru i nezkrotitelným vlekařům. Děkuji členům PK za důvěru, kterou jsme dostali a za jejich průběžné rady. A nesmíme zapomenout na skvělý tracking od Jirky Mlejnka. Juniorky 2014 naleznete na webu: http://www.gliding.cz/souteze/2014/pmcr_j/ . Zde jsou psána slova a vloženy fotky, ale to nejdůležitější je v srdcích a paměti všech, kteří tam byli. Ahoj na PMČRj 2015.