Mistrovství Evropy v letecké akrobacii 2016

20th FAI EUROPEAN AEROBATIC CHAMPIONSHIPS

MISTROVSTVÍ EVROPY V AKROBATICKÉM LÉTÁNÍ – Moravská Třebová

Do České republiky se po šesti letech vrací mistrovství Evropy v akrobatickém létání, jehož pořádání získal Aeroklub České republiky a Letecké Akrobatické Centrum v Moravské Třebové.

Každoroční vrchol evropské letecké sezóny, kterého se pravidelně účastní přes 50 pilotů z Evropských i mimoevropských zemí, se uskuteční ve druhé polovině srpna na letišti v Moravské Třebové. V loňském roce se konalo ve Francii, kde je letecká akrobacie na vrcholu popularity a slavnostního zahájení se zúčastnilo přes 100.000 lidí. V letecké akrobacii se Česká republika dlouhodobě řadí mezi absolutní světovou špičku, i to je důvod proč zdejší Aeroklub získal privilegium pořádat jubilejní 20. Mistrovství Evropy v akrobacii. „Jde nejen o velkou poctu české reprezentaci, která pravidelně sbírá úspěchy na světové scéně, ale stejně tak i o ocenění špičkových českých rozhodčích, funkcionářů a kvality leteckých soutěží v Čechách i na Moravě,“ uvedl Vladimír Machula, prezident Aeroklubu ČR.

Program Mistrovství Evropy je rozložen do dvou týdnů. V tom prvním (tedy od 15. do 19. srpna) probíhají oficiální tréninky, v týdnu od 20. do 27. srpna je pak hlavní závodní program, přičemž finálový den je v sobotu 27. srpna, kdy jsou finálové lety, závěrečný ceremoniál i párty pro návštěvníky a veřejnost.

Do Moravské Třebové se chystá absolutní letecká špička, mezi potvrzenými jsou reprezentační týmy z  Francie, Ruska, Španělska, Německa, Portugalska, Rumunska, Ukrajiny, Anglie, Švýcarska, tak i piloti z Austrálie, Hong Kongu či Jihoafrické republiky. Domácí barvy bude hájit zkušená dvojice Martin Šonka a Marek Hyka, jméno třetího pilota pro týmovou soutěž zatím není oznámeno.

Program:

1. – 26. srpna 2016