Mistrovství světa v bezmotorové akrobacii skončilo

Ve dnech 20. až 30. července 2016 probíhalo na maďarském letišti Matkópuzsta WGAC&WAGAC 2016 ( World Glider Aerobatic Championship & World Advanced Glider Aerobatic Championship 2016 ). Za Českou republiku vyrazil závodit 5 členný tým, a to v obsazení: Unlimited: Miroslav Černy, Miroslav Červenka, Přemysl Vávra a Lucie Pešková; Advanced: Aleš Ferra.

První sestava – „povolná“ ( kombinace povinné a volné ) dopadla pro český tým velice dobře. Pak přišly 3 tajné sestavy, které už byly náročnější a krom Miroslava Červenky výsledky mírně klesly, a všichni se umístily v celkovém pořadí pod desátým místem. Jediný Miroslav Červenka se zvládnul udržet ve špičce nejlepších pilotů světa. Přesto to však nestačilo na bednu. I tak to byly krásné výkony. V Mistrovství světa v týmech Češi skončili na 4. místě a bohužel se jim nepodařilo po čtvrté v řadě obhájit titul.

Jediný zástupce Advanced, Aleš Ferra, nastoupil s opačnou taktikou. Pomalu, ale více než jistě, dotahoval na nejlepší piloty a kdyby se letěla ještě jedna sestava, věříme, že by na té bedně skončil, takto se musel spokojit „pouze“ s bramborovou medaillí. Přesto je neuvěřitelné, že Česká republika je opět na vzestupu, co se týče akrobatického létání.

Díky zásluhám současné akrobatické komise a současnému vedení na Sekretariátu Aeroklubu České republiky, který začal podporovat všechny své sportovce, se mohou naši reprezentanti účastnit závodů, o kterých se jim dříve mohlo jenom zdát. Také obměna akrobatické flotily je značná a významná. Sportovci se mají kam posouvat a cílem Akro komise je, aby akrobaty v žádném případě nelimitovala technika.

Všem účastníkům Mistrovství světa v bezmotorové akrobacii gratulujeme! Ale čas plyne velice rychle a další mistrovství, na které se česká akrobatická společnost připravuje, je Mistrovství Evropy v letecké akrobacii Unlimited. Tento závod bude na letišti v Moravské Třebové od 20. do 27. srpna 2016. Přijďte tedy podpořit Martina Šonku, Marka Hyku a Petra Kouřila na jejich akrobatickou základnu!

Všichni jste srdečně zváni.

Oficiální výsledky: 

premek_swift