6. den Mistrovství světa v plachtění – jízdu českých patnáctek zastavila srážka 2 kluzáků

Sobota 14. 1. – 6. den

9:45 (23:45 SEČ)

Zima 15°C a silný vítr – taková je situace na začátku 6. soutěžního dne mistrovství světa v plachtění v Benalle v Austrálii.
Na briefingu, který začne v 10:00 budou vyhlášeny velmi dlouhé úlohy – 15m třída trojúhelníkový race na 419 km (případně 318 km), 18m AAT trať na 4,5 hodiny (nebo 3,5 hodiny), Open race o délce 557 km (428 km). První starty by měly začít v 11:30 místního času.

I dnes se v 6:30 SEČ (16:30 místního času) jsme se přihlásili z českého stanu s informacemi o aktuální situaci na trati:

17:15 (7:15 SEČ)

Přestože to v 15m třídě vypadalo pro české reprezentanty velice dobře, disciplína byla krátce před 17. hodinou zrušena kvůli srážce dvou pilotů. Podle nepotvrzených informací šlo o jednoho z Australanů, s kým se srazil zatím nevíme. Nejde ale o nikoho z Čechů. Oba piloti vyskočili na padácích a několik dalších kluzáků následně přistálo v bezprostřední blízkosti, aby svým kolegům pomohli. Podle dostupných informací jsou ale všichni v pořádku. Nám může být jedině líto, že se dnes nepodaří Radkovi Krejčiříkovi a Ondrovi Bordovskému skvěle rozjetou disciplínu dotáhnout do konce, protože všechny favority měli za sebou, včetně Sebastiana Kawy či Matta Scuttera.

Na zemi už je bohužel i Tomáš Rendla ve třídě Open. Už ve 14:30 přistál na 70. km na letišti Tucumwall, což znamená konec šancí na dobrý výsledek na tomto šampionátu. Jeho kolega Petr Krejčiřík tak letí sám bez možnosti spolupracovat se svým týmovým kolegou. Letí ale dobře a pohybuje se mezi 10. a 15. místem.

V 18m kategorii to dnes pro české barvy nevypadá na hvězdný výsledek. Každou chvíli budou na zemi s výsledkem kolem 110 km/h, vítězové dnes budou mít rychlost kolem 118 km/h.

22:00 (12:00 SEČ)

Dnešní výsledky telegraficky:

Open: Petr Krejčiřík po problémech s výškou v cíli na 20. místě – celkově zůstává 12. Čelo mu ale o něco poodskočilo. Tomáš Rendla přistál kvůli zdravotní indispozici už na 70. km. Luxusní náskok 200 bodů po 4 disciplínách už má dvojice Britů Cheetham a Davis.

18 m: Česká dvojice se ve 3. zóně bohužel rozdělila. Roman Mraček pak letěl velkou část posledního obtížného ramene sám. Petr Svoboda ho doháněl s jinou skupinou. Rozumný výsledek pak Roman Mraček zachraňoval bravurním závěrem, ve kterém dokázal získat na své pronásledovatele 10. – 20. minut. Přesto z toho bylo až 17. místo a sestup na 10. průběžné místo. Čelo je ale stále na dohled. Petr Svoboda skončil 28. O šestnáct příček až na třetí průběžné místo poskočil dnešním vítězstvím Němec Sturm. Pronásledovatelům se začíná vzdalovat Francouz Killian Wallbrou.

15 m: Po kolizi Australana O’Donella a Němce Eiseleho byla disciplína zrušena. Radek Krejčiřík a Ondřej Bordovský letěli výborně, skončili by určitě do první desítky. Takto zůstává platné pořadí po 2. platné disciplíně.

Do konce mistrovství světa zbývá pět možných soutěžních disciplín. Vítězové budou vyhlášeni v sobotu 21. ledna.
O dalším dění vás budeme i nadále informovat zde na www.airzone.tv textem a obrazem.
S dalším živým vstupem se přihlásíme v polovině příštího týdne.

Aktuální výsledky naleznete ZDE.

Miroslav Oros, airZone.TV, Benalla – Austrálie