Deset hodin v balónu – právě probíhá pokus o nový český rekord (sledujte on-line)

V sobotu 25. února 2017 v 7:07 odstartoval pokus o nový český rekord v letu horkovzdušným balónem. Cílem je překonat dosavadní rekord hned ve třech parametrech: nejdelší doba letu, nejvyšší dosažená výška a největší dosažená vzdálenost.

Dvoučlenná posádka ve složení Jan Suchý a Ondřej Kostrhun se tedy pokusí v horkovzdušném balónu uletět více než 214,4 km, vydržet ve vzduchu déle než 7 hodin, 23 minut a 30 sekund a překonat nadmořskou výšku 1360 metrů. Optimistická varianta hovoří o tom, že by piloti měli letět až do západu slunce, tedy do 17 hodin.

Balón s deseti sedmdesátilitrovými lahvemi odstartoval dnes v 7:07 na Trutnovsku. „Původně jsme plánovali startovat z Frýdlantského výběžku, ale poslední předpověď predikovala nízkou oblačnost v oblasti Krkonoš, kudy jsme plánovali letět, proto jsme pár hodin před odletem rozhodnutí změnili. Datum startu jsme definitivně stanovili teprve včera, protože balónové létání zcela závisí na rozmarech počasí. Létání je možné pouze za denního světla, abychom měli šanci překonat rekord, musíme tedy vzlétnout hned za rozbřesku,“ řekl krátce před startem Jan Suchý, velitel balónu.

V 8:20 minul balón Hradec Králové, aby byl v 9:30 u Poličky. Odtud v jiné výškové hladině zamířil více k jihu, aby v 10:00 minul Blansko. Západně od Brna byl už v 10:20.

Českou republiku opustili čeští vzduchoplavci přesně v 11 hodin jižně Hodonína, o hodinu později byli jižně Trnavy.

Ve 13 hodin byl balón s dvojicí pilotů před slovensko-maďarskou hranicí před Komárnem a pokračoval dále nad Maďarsko směrem k Balatonu.

Online tracking