fbpx

15. díl videoseriálu zvyšující bezpečnost – Ovládání zařízení, volba přiblížení

Umíte si vybrat nejvhodnější přiblížení a ovládat navigační zařízení? Přesné a efektivní ovládání přijímače GNSS je pro IFR lety zásadní.

Při přechodu na nový typ avioniky se pilotovi vyplatí věnovat dostatek času nácviku podle výukového programu. Platí to i v případě, že přechází na příbuzný typ, jehož logika ovládání je podobná. Pro nováčky je jedním z prvních kroků zvládnutí použití funkce DIRECT TO, které není tak jednoznačné, jak by se mohlo zdát. To samé platí i o funkci NEAREST nebo LOAD a ACTIVATE, které se nabízí po výběru přiblížení. S výběrem přiblížení souvisí i rozhodnutí o tom, jaká minima jsou v danou chvíli použitelná a nejvýhodnější. Neměli bychom třeba automaticky předpokládat, že přiblížení s LPV minimy má vždy nejnižší výšku rozhodnutí.

Patnáctý díl s názvem „Ovládání zařízení, volba přiblížení“ je součástí dvacetidílné série krátkých videí. Série poutavým způsobem prezentuje možnosti využití GNSS (Globálních navigačních satelitních systémů) v letectví. Jsou představovány přínosy pro piloty všeobecného letectví létajících jak podle pravidel letu za vidu (VFR), tak i podle pravidel přístrojového létaní (IFR). Systémy GNSS mají taktéž své limity a omezení, kterých si musí být piloti vědomi, aby předešli případným krizovým situacím při přehnaném spoléhání se na technologické systémy.

Sledujte i na Facebooku https://www.facebook.com/gnsscentrum

Série vznikla v rámci řešení projektu s názvem CaBilAvi (http://cabilavi.gnss-centre.cz/) – projekt podpořený v osmém rámcovém programu Evropské Komise pro výzkum a vývoj (HORIZON2020) pod číslem 641627.