MČR v plachtění v Příbrami – 10. den, nakonec se neletělo

Úterý 4. 7. 2017 – 10. soutěžní den

Po včerejších krátkých úlohách AAT se dnes „přitvrdí“, i když počasí zůstává „nic moc“. Připraveny jsou AAT úlohy na 3,5 hodiny, nasměrované až k hranici s Německem poblíž Českého lesa a poletí se také podél Šumavy ve směru na České Budějovice. Plánovaný vzlet ve 12:00 hodin. Přesné zadání úloh najdete zde.

Na letišti Příbram v 11:35 začíná pršet, je to jen přeháňka. Teplota a příslib termiky nestoupají, obloha je zatažená. Vzlety zatím odloženy na 12:30. Bude se čekat.

Zhruba ve 14:30 padá rozhodnutí – můžeme gridy zase uklidit, nikam se nestartuje, oblačnost je velká a termika neaktivní.

Pondělí 3. 7. 2017 – 9. soutěžní den

I přes stále zamračené počasí se tváře pořadatelů rozjasňují. Po včerejšku mají odlétané čtyři úlohy třídy Combi Open a Combi 15m a šampionát tak už je platný. A protože i třídě Club se včerejší výsledky nakonec počítají, tak jí do platnosti mistrovství zbývá jedna platná úloha. I z toho důvodu bude stát klubová třída na gridu jako první. Předpověď slibuje, že se počasí bude lepšit, pořadatelé se nechtějí ve stanovení času vzletů unáhlit, ale je to sázka do loterie.

Po brífingu je jasno. První vzlety jsou stanoveny na 12:30 v pořadí tříd: Club, 15m, Open. Ve 14:15 jsou závodníci ve vzduchu.

Dvojhodinové soutěžní úlohy AAT jsou nasměrovány do okolí Plzně a zpět do Příbrami přes Sedlčany. Přesné zadání úloh a výsledkové soupisky najdete zde. Live-tracking je tady.

Záměr pořadatelům zcela vyšel, až na dva „opozdilce jsou všechna letadla bez problémů „doma“ a výsledky dnes budou o rychlosti. Velmi rychlý dnes byl druhý muž průběžného pořadí třídy Open Petr Tichý, který měl průměrnou rychlost 144,6 km/h. Ale výsledky ostatních ještě nejsou kompletní. Ve třídě standard se dařilo nejvíce Ivanovi Novákovi, který dosáhl průměrné rychlosti na proletěné AAT úloze 111.93 km/h., který tím vystřídal v průběžném vedení Jaroslava Tomaňu, který dnes byl s průměrnou rychlostí 107.11 km/h až desátý. Výsledky jsou zde.

Neděle 2. 7. 2017 – 8. soutěžní den

Oproti včerejší předpovědi, že s přechodem okluzní fronty neděle proprší, je počasí letové a na letišti panuje čilý ruch, včetně seskoků parašutistů. Pršelo v noci a odpoledne se dá očekávat protrhávání oblačnosti. První vzlety jsou naplánovány už od 11:45 a brífing o hodinu dříve.

Soutěžní polygony se třemi otočnými body jsou situovány západním směrem, třída Club letí úlohu 257 km, třída Combi 272 km a Open 263 km.

Kluzáky jsou na trati, zhruba před polovinou. Výrazně dnes vyčnívá ve třídě OPEN Alena Netušilová, která už má za sebou druhý otočný bod, zatímco soupeři ještě nedosáhli prvního.

Velké starosti s udržením se ve vzduchu má klubová třída, její závodníci každou chvíli hlásí přistání v polích a většinou aniž by uletěli alespoň 100 km. Platnost jejich dnešní úlohy je tedy v ohrožení.

V klubové třídě drtivá většina pilotů končí v poli a ve třídě 15m je to více než polovina. Po včerejšku, kdy outlanding sesadil z průběžného vedení ve třídě 15m Radka Krejčiříka, si outlanding dnes zapisuje i jeho otec Petr Krejčířík ve třídě OPEN, která doletěla téměř kompletní.

Ve třídě 15m se nejvíce dařilo Jiřímu Kusbachovi, ale pozice si posílil první Miloslav Cink i druhý Pavel Loužecký. Ve třídě OPEN opět vládl Lukasz Wójcik, druhou pozici drží i nadále Petr Tichý a na třetí místo postoupila čerstvá vicemistryně světa ze Zbraslavic Alena Netušilová. V ohrožené úloze klubové třídy se nakonec také přidělovaly body a prvenství si upevnil Jaroslav Tomana.

Zadání tratí a výsledky najdete zde.

Zdroj: airZone.TV