fbpx

MČR v plachtění v Příbrami – 12.den, jdeme do finále

Čtvrtek 6. 7. 2017 – 12. soutěžní den

Otevřené Mistrovství České republiky v bezmotorovém létání vrcholí. Dnes je předposlední soutěžní den, pokud počasí nerozhodne jinak. Ale předpověď alespoň na dnešek nevypadá zásadně nepřejícně, spíše naopak. Na zemi se budou teploty šplhat k tropické třicítce a tak bude ve výšce dvou kilometrů mnohem příjemněji.

Stanovené soutěžní úlohy ve variantách A i B jsou tříhodinové úlohy přes určené prostory (AAT). První vzlety jsou naplánovány na 12:00. Aktuální předpověď rozhodne o tom, zda se poletí jižním směrem (varianta A) nebo na sever (varianta B). Volba tratí nebyla jednoduchá vzhledem k rozpadající se studené frontě nad oblastí.

Zadání úloh je zde. Live-tracking najdete na této adrese.

Středa 5. 7. 2017 – 11. soutěžní den

Ráno se příbramské letiště probudilo do polojasné oblohy a bylo jasné, že včerejšek se nebude opakovat. Meteorolog Jan Horák ale nadšení trochu mírnil: „Chce to stihnout nejpozději do čtvrté hodiny odpoledne, pak se zatáhne a přijde i nějaký deštík.“ Start je stanoven na 11:30 a poletí se delší AAT úlohy (Club 3:00, 15m 3:15, Open 3:30 hodin) ve směru na jih k rakouským a německým hranicím. Přesné zadání úloh a prozatímní výsledky jsou zde.

13:30 – všechno je ve vzduchu a na trati, žádné velké taktizování, spíše spěch. Dnešní úloha může rozhodnout o titulu, je to předpředposlední soutěžní den a počasí na příbramském šampionátu ukázalo své vrtochy dostatečně, aby dnes už nikdo proti němu neriskoval.

Velmi zajímavé je sledovat souboje ne čele jednotlivých tříd. Ve třídě klubové a patnáctimetrové se to na čele stále mění, zato ve třídě Open neměnně kraluje Polák Lukasz Wojcik s 3922 body. Zaútočí na něj dnes druhý v pořadí Petr Tichý z Aeroklubu Zbraslavice (3480 bodů)?

Nebo se bude smát zatím třetí v pořadí, rovněž zbraslavická Alena Netušilová (3334 bodů), která před měsícem právě ve Zbraslavicích vybojovala na ženském šampionátu pozici vicemistryně světa?

Opravdu vlídnou tvář plachtařům ukázalo dnes počasí. I když předpověď na odpoledne byla se zatahující se oblohou a deštěm, ještě teď v podvečer, kdy všichni jsou už „doma“ je pořád docela pěkně. Ale vzhledem k tomu, že všichni přistávali v poměrně krátkém časovém rozpětí, je zřejmé, že naše úvahy o nepravděpodobných spekulacích na počasí se potvrzují. Zbývá čekat na vyhodnocení úloh.

Ve třídě Open dnešní úloha vyšla dvěma závodníkům z poloviny startovního pole. Polák Zdislaw Bednarczuk díky dnešnímu vítězství poskočil o čtyři místa dopředu na sedmé místo a dnes druhý Roman Mráček dokonce o čtyři místa na celkové páté místo a jejich bodový odstup jim umožňuje zaútočit i na 3. medailovou pozice. Náskok na té první dnes opět navýšil třetím místem Lukasz Wojcik, nad druhým Petrem Tichým vede o 570 bodů. Alena Netušilová na druhé místo ztrácí 251 bodů.

Ve patnáctimetrové třídě byl dnes nejrychlejší Petr Koutný a na 3. medailovou pozici mu ze sedmého místa chybí jen 196 bodů. Ale i zde je situace podobná jako ve třídě Open. Závodníci na prvním i druhém místě Miloslav Cinka a Pavel Loužecký mají poměrně slušný odstup přes 500 bodů.

V klubové třídě se dnešním vítězstvím vrátil na první příčku Jaroslav Tomaňa, druhý je Ivan Novák a třetí Michal Lesinger.

Výsledky si můžete prohlédnout zde.

Zdroj: airZone.TV