Letecký tábor Červené barety a 100let Čs. letectví

Informace o pobytových dětských leteckých táborech, které organizuji pro Dům dětí a mládeže KAMARÁD Třemošná a děti z celé České republiky na letišti aeroklubu Plasy.

Letecké tábory pro děti mají teprve pětiletou historii, ale jsou dětmi velmi vyhledávány. Každý rok se věnujeme jinému tématu z oblasti civilního a vojenského letectví. Kapacita jednoho běhu je 60 dětí, víc jich tam už přijmout nemůžeme.

Loňský čtvrtý ročník dětského leteckého tábora (2016) nesl název “ letecký tábor PO STOPÁCH TAJNÉHO LETU JU-52“ příběh táborové hry je inspirován  skutečnou událostí: tragickým letem německého vojenského dopravního letounu za druhé světové války, který havaroval dne 6.6.1944  dva kilometry od plaského letiště, v obci Obora u Kaznějova. Dopravní letoun Junkers Ju-52/3m výrobní číslo 5074, který původně létal ještě před druhou světovou válkou u civilní letecké společnosti Lufthansa, byl do vojenské služby zařazen k 10. letce Trasportgeschwader 4. a létal s trupovým označením G6+HU. Dne 6. června 1944 odpoledne odstartovala Tante JU z letecké základny Stubendorf v Horním Slezku a letěla do Francie. Na palubě vezla patnáct leteckých mechaniků od 5. Letky JG5 Eismeer a tři členy osádky. Pilot se značně odchýlil od plánované trati letu a v půl osmé večer se svým letounem havaroval na bramborovém poli chalupnice Marie Kroftové, těsně za posledními domky obce Obora, necelé dva km vzdušnou čarou od letiště aeroklubu Plasy. Katastrofu nikdo z posádky ani cestujících nepřežil.
Tábor byl koncipován jako dětský kurz vojenských leteckých záchranářů. Děti se zábavnou, snadno zapamatovatelnou formou seznamovaly s prací pilotů a leteckých záchranářů, přímo v letovém provozu. Úzce spolupracujeme s armádní leteckou záchrannou službou Kryštof 07. Na týden se děti staly leteckými záchranáři a trénovaly poskytování první pomoci, slaňování, potápění s dýchacími přístroji, sebeobranu, pátrání v terénu po osádkách letadel ve dne a v noci. V neposlední řadě pod vedením zkušených modelářů létaly s RC modely. Děj celotáborové etapové hry měl jednoduchou zápletku. Při rutinním tréninku mladí letečtí záchranáři najdou fragmenty dávno havarovaného letounu. Přivolaní „experti“ potvrdí, že se jedná o Junkers Ju -52; a začne se odvíjet příběh táborové hry na pozadí této události z druhé světové války. Jeho zajímavé rozuzlení přineslo dětem nejedno překvapení. Dost jsem si s programem vyhrál. Vyrobil jsem dřevěnou kostru křídla z P-40 v měřítku 1:1 a potopil ji do přírodního jezera v Plasích, děti ji musely pod vodou najít a vyzdvihnout ze dna. Všechny děti létaly několika typy letadel a také je svezl Pepa Svěcený ve své R-44 (blahé paměti).

Letošní pátý ročník dětského leteckého tábora (1.7. – 8.7. 2017) letecký tábor NA KŘÍDLECH SPITFIRE pocta čs. válečným letcům, nás zavedl do válečné Anglie v letech 1940 – 1945 a stali jsme se příslušníky československých leteckých perutí, které byly začleněny do řad Královských vzdušných sil a bojovaly proti hitlerovskému Německu. Aby atmosféra tábora byla opravdu dobová, zapůjčili jsme si kompozitovou maketu 1:1 stíhacího letounu Supermarine Spitfire Mk IX, leteckého spolku Czech Spitfire Club. Dokonalá maketa je od opravdového  „Plivače ohně“ k nerozeznání. Podařilo se nám pozvat na tábor skutečný stíhací letoun Spitfire Mk.XVIE z letecké základny RAF Biggin Hill v londýnském obvodu Bromley. Měli jsme  tedy na letišti Spitfiry dva, jeden ale neumí létat. Velmi úzce spolupracujeme s kluby vojenské historie. Každé dítě na táboře dostalo (jako každý rok) svůj táborový deník. Je to obrázková brožura formátu A4, ve které je vše o táboru, táborové tričko a logem, průkaz ke vstupu na letiště a pilotovalo letouny aeroklubu. Malí piloti stíhacích perutí 310,312 a 313 létají s instruktorem z přední pilotní kabiny akrobatického letounu Zlín Z-226 a malí piloti Liberatoru ze 311 bombardovací peruti létají dvoumístnou Cesnu C-52. Děti si musely nastudovat, letové postupy, naučit se ovládat letoun na simulátoru a pak provést vlastní reálný let se skutečným letounem, pod dohledem instruktora.

Šestý ročník leteckých táborů ( červenec 2018) má opět dva běhy: první  ( 7.7. – 15.7.) jsem nazval letecký tábor ČERVENÉ BARETY pocta čs. parašutistům. Současné děti mají značný chaos v druhoválečných dějinných událostech a tápou v pochopení  konsekvencí historie naší země. Táborovou tématikou, kdy se přeneseme do Anglie válečných let a staneme se příslušníky československých parašutistických jednotek, dětem přiblížíme život Čechoslováků bojujících za svobodu a ideály demokracie. Hlavním tématem celotáborové hry bude atentát na zastupujícího říšského protektora, provedený našimi parašutisty. Děti projdou výcvikem speciálních sil SOE: sebeobrana, přístrojové potápění, slaňování, střelba, maskování, pohyb v přírodě ze dne a v noci, orientace v terénu, práce s kompasem a mapou, vysílání, šifrování apod. Pak budou vysazeni na „území protektorátu“ a budou plnit diverzní úkoly. Druhý táborový běh (16.7. – 22.7.) se jmenuje letecký tábor 100 LET ČS. LETECTVÍ, tábor mapuje cestu československého a českého civilního a vojenského letectví od roku 1918 do roku 2018. A volně navazuje na letecký tábor NA KŘÍDLECH SPITFIRE pocta čs. válečným letcům. Děti budou opět, nejdříve na učebně studovat letové postupy, trénovat na profesionálních desktopových leteckých simulátorech, a pak, po pečlivé pozemní přípravě, pilotovat s instruktory motorové letouny aeroklubu. Tábor je také vhodný pro modeláře a předpokládám, že malí letci si s sebou, na letiště aeroklubu Plasy, přivezou své RC modely. Opět za námi přiletí naši přátelé z leteckého klubu Classic Trainers letiště Líně, Hangár 3, se svými historickými letouny.