Finále Grand Prix se létalo v Chile

Zatímco na severní polokouli vrcholí zima a do zahájení letecké sezóny je daleko, na jižní polokouli jsou výborné podmínky pro plachtění.

 

Na letišti Vitacura v Chile se sešlo 19 špičkových pilotů kluzáků, aby rozhodli o vítězi 8. série závodů Grand Prix. Tento styl závodů, který je odlišný o klasický plachtařských závodů, se většinou létá v extrémních terénech, většinou vysokohorských. Start je formou regata, což znamená, že všichni vyrážejí na trať okamžitě po otevření pásky. Také o vítězi je rozhodnuto okamžitě po průletu páskou, protože ten, který první přiletí, je vítězem.

Za Českou republiku se zúčastnil jediný zástupce a to Roman Mraček s kluzákem ASG-29 a létalo se v 18m třídě. Svou nominaci do finálového závodu si vybojoval 1. místem na kvalifikačním závodě GP v slovenském Partizánském, kde létal proti dalším 15 pilotům v 18 metrové třídě. Společně s ním bojovalo dalších 6 Čechů, ale do finále z nich postoupil jen Roman. Ostatní piloti v Chile si postup vybojovali v dalších celkem osmi kvalifikačních závodech, které se konaly od Austrálie, přes Afriku a USA, až po Evropu.

V Chile se od 13.1. do 20.1. 2018 letělo celkem 6 disciplín s délkou okolo 300 km. Létalo se v náročném terénu And v severojižním směru, v nadmořské výšce od 4 000 m do 5 000 m a vysokými rychlostmi 130 – 140 km/h. Vítězem 8. série se stal Polák Sebastian Kawa, vedoucí plachtař plachtařského Ranking Listu FAI a jeden z nejlepších plachtařů světa. Létal na kluzáku jihoafrické výroby JS-1C EVO a porazil piloty na kluzácích německé výroby, což vedlo k diskuzím na fórech po skončení soutěže.

Romanovi se příliš nedařilo. Pouze jedenkrát dolétl do cíle 8. místě, což mu vyneslo 2 body a 16. místo v celkovém pořadí z 19 soutěžících. A to i přes trénink, který absolvoval účastí na národním mistrovství Chile, které předcházelo jako předzávod finále GP. Zde obsadil pěkné 10. místo z 30 závodníků.

Seriál Grand Prix je organizován plachtařskou komisí FAI a má popularizovat plachtění. Finále je vždy doprovázeno velkým mediálním zájmem a zájemci mohou živě sledovat na internetu včetně online komentáře. V této chvíli se již rozbíhá 9. série GP, kdy nejbližší kvalifikační závody budou Polsku a Maďarsku.  Bližší informace najdete na http://www.sgp.aero/

Jiří Cihlář, předseda OSK BL