MS v akrobacii kluzáků – Medailová sklizeň ve Zbraslavicích

Po třech letech se do Zbraslavic vrátil světový šampionát v letecké akrobacii na kluzácích v kategoriích Unlimited a Advanced. Mistrovství světa v těchto obou kategoriích se zde konalo už na začátku srpna roku 2015 a předcházel mu v červenci téhož roku republikový šampionát, společně s Danubia Glider Cup. Tento model, s předzávodem, se před třemi lety osvědčil a tak došlo na jeho zopakování i v tomto roce.

V polovině července proběhl „Dunajský pohár“, současně s Mistrovstvím České republiky a od 2. do 11.srpna 2018 závodilo dvaadvacet akrobatů v rámci 21. Mistrovství světa kategorie Unlimited a pětatřicet na 9. Mistrovství světa kategorie Advanced (21st FAI World Glider Aerobatic Championships & 9th FAI World Advanced Glider Aerobatic Championships 2018).

Na letišti ve Zbraslavicích, které vzniklo před osmdesáti lety jako pomocné, pro potřeby Československých státních aerolinií, se v minulých mnoha desetiletích především prosadilo sportovní létání a už dlouhá léta tu probíhají soutěže spojené s bezmotorovým létáním (ale nejen bezmotorovým samozřejmě). Plachtaři zde v posledních letech pravidelně otevírají sezonu závodem AZ Cup, a akrobaté si už udělali tradici ze soutěže Two Seater & Retro Cup. Ale ve Zbraslavicích umí úspěšně hostit i ty nejprestižnější soutěže, a tak to, po republikových šampionátech plachtařů a navigátorů, bylo už zmíněné Mistrovství světa v letecké akrobacii na kluzácích v roce 2015 a v roce 2017 i Mistrovství světa v plachtění žen.

Světový šampionát se tedy Zbraslavicím nevyhnul ani v tomto roce při 21. Mistrovství světa kategorie Unlimited a 9.Mistrovství světa kategori Advanced 2018.

V letecké akrobacii na kluzácích se české reprezentaci tradičně daří a ani právě uplynulý šampionát nebyl výjimkou. Zlatou medaili se podařilo získat domácím reprezentantům v soutěži týmů kategorie Advanced, ale i Tomáši Bartoňovi ve třech soutěžních letech (Free Known, Free Unknown, Unknown 2). K tomu ještě družstvo v kategorii Unlimited vybojovalo bronz.  

V kategorii Advanced (devátého světového šampionátu) se o přední příčky, spolu s vítězným Švýcarem Jonasem Langeneggerem, a polskými letci Michałem Klimaszewskim a Sławomirem Cichońem přetahovala celá pětice českých akrobatů, kteří se nakonec seřadili na druhém, třetím, respektive šestém, sedmém a osmém místě v pořadí Tomáš Bartoň (druhý), Josef Rejent (třetí), Aleš Ferra (šestý), Lukáš Pařízek (sedmý) a David Beneš (osmý). V týmové soutěži si tedy nakonec zlatou medaili na krk pověsili Tomáš Bartoň, Josef Rejent, Aleš Ferra, který na závěr soutěže přeskočil svého týmového kolegu Lukáše Pařízka.

Pro stříbrnou medaili si dolétli Poláci (Michał Klimaszewski, Sławomir Cichoń, Wojciech Gałuszka) a pro bronzovou Rumuni (Lorand Daroczi, Octav Alexan, Ciprian Lupas).

Celkově stříbrný Tomáš Bartoň, tedy vylétal, jak už bylo zmíněno, i tři zlaté medaile (Free Known, Free Unknown, Unknown 2). Celkově bronzový Josef Rejent ještě dokázal získat další dvě stříbrné (Free Unknown a Unknown 3) a bronzovou v součtu tajných sestav. Druhé místo obsadil navíc Aleš Ferra za druhou tajnou sestavu a třetí byl v úvodní povinné sestavě Lukáš Pařízek.

Podrobnější výsledky kategorie Advanced je na obvyklém místě viz. www.civa-results.com/2018/WAGAC_18/indexpage.htm

Jednadvacáté Mistrovství světa kategorie Unlimited opět ovládl maďarský letec Ferenc Toth, který titul obhájil už potřetí v řadě. Za ním na druhém místě skončil Ital Luca Bertossio a na třetím místě byl Moritz Kirchberg z Německa. Přemysl Vávra skončil na sedmém místě, Miroslav Červenka byl celkově desátý, Miroslav Černý šestnáctý a Lucie Pešková sedmnáctá.

V týmech nakonec Maďary porazili Němci (Moritz Kirchberg, Eugen Schaal, Eberhard Holl) a získali zlaté medaile. Maďarsko (Ferenc Toth, János Szilágyi, Janos Sonkoly) bralo stříbro a Česká republika (Přemysl Vávra, Miroslav Červenka, Miroslav Černý) bronz. Kromě toho v úvodní povinné sestavě vybojoval druhé místo Miroslav Červenka.

Podrobnější výsledky kategorie Unlimited je na obvyklém místě viz. www.civa-results.com/2018/WGAC_18/indexpage.htm

Tímto velmi úspěšným šampionátem ve Zbraslavicích, ale ještě akrobatická sezona nekončí, protože kromě pár regionálních soutěží čeká Českou republiku ještě 21. Mistrovství Evropy v letecké akrobacii kategorie Unlimited, které se uskuteční v Jindřichově Hradci od 1. do 8. září 2018.

text, foto: (jjk)