Mistrovství České republiky v letecké rally

Ve dnech 23.8. – 25.8. se konalo na letišti v Rakovníku mistrovství České republiky v letecké rally – navigační soutěže dvoučlenných posádek.

Celkem se účastnilo 13 posádek, včetně jedné posádky z Rakouska.

Každá posádka dostala obálku s instrukcemi pro konstrukci tratě. V každé obálce byly dvě sady fotografií, které posádka vyhledávala a zakreslovala do mapy + sada fotografií otočných bodů, kdy posádka určovala, zda je fotografie správná či falešná. Na zemi byly vytyčeny znaky z plachet, které posádka musela najít a zakreslit. Za nenalezenou fotografii dostane 30bodů. Za špatně určenou fotografii otočného bodu dostane 100bodů. Každá etapa byla zakončena přesným přistáním do přistávacího pásma, které je 12m široké a 52m dlouhé. Úkolem pilota je přistát do nulového boxu, které je 10m od začátku pásma a je dlouhé 2m.

První soutěžní den se odletěly obě plánované etapy.  První etapu BLUE vyhrál člen aeroklubu Rakovník Petr Opat s navigátorem Honzou Havlíkem s celkovým počtem 38bodů. Druhé místo si vylétala posádka Petr Jonáš s navigátorem Jurou Čekanem s počtem 60bodů, které dostal za přistání těsně před nulový box. Třetí místo první etapy si zasloužila posádka Robert Šošovička s navigátorem Erikem Srncem s počtem 109bodů.

Odpoledne se letěla etapa GREEN. Ta se Petrovi Opatovi moc nevydařila a skončil na druhém místě. Časově se moc nedařilo ani Petrovi Jonášovi, nicméně nalezení všech fotografií rozhodlo o pořadí druhé etapy. Tu vyhrála posádka Petr Jonáš a Jura Čekan s počtem 122bodů, na druhém místě se umístila posádka Petr Opat s Honzou Havlíkem s počtem 156bodů a na třetím místě se umístila posádka Martin Cabejšek s navigátorkou Míšou Paškovou s počtem 169bodů.

Před třetí a poslední etapou byl bodový rozdíl mezi prvními posádkami pouze 12bodů ve prospěch Petra Jonáše s Jurou Čekanem, proti Petru Opatovi s Honzou Havlíkem.

Nedělní poslední etapa vše rozhodla. Tuto etapu vyhrál Petr Jonáš s Jurou Čekanem s celkovým počtem 26bodů, z toho 20bodů dostal za přistání. Druhé místo si vylétala posádka Robo Šošovička s Erikem Srncem s počtem 36 bodů kdy 30bodů bylo za přistání. Petr Opat s Honzou Havlíkem v neděli dosáhli až na třetí příčku s celkovým počtem 41bodů, kdy 20bodů bylo za přistání.

Odpoledne pak proběhl závěrečný ceremoniál, kde byli vyhlášeni mistři České republiky v letecké rally pro rok 2019.

Titul mistři České republiky, putovní pohár a zlatou medaili získala posádka Petr Jonáš s Jurajem Čekanem s celkovým počtem 208bodů.

Stříbrnou medaili si odváží domácí posádka Petr Opat s Honzou Havlíkem s celkovým počtem 235bodů.

Bronzovou medaili si odváží posádka Robert Šošovička s Erikem Srncem s celkovým počtem 388bodů.

Závěrem poděkování všem organizátorům a členům LKRK za příjemnou a přátelskou atmosféru.

Text: Petr Vestfal