fbpx

Parašutisté si skočili na ruzyňské letiště Václava Havla

Na Letišti Václava Havla Praha proběhl ve čtvrtek 7. května odpoledne poprvé po 70.letech unikátní seskok skupiny parašutistů s přistáním na travnatou plochu v areálu největšího mezinárodního letiště u nás.
 
Na celý nápad přišla skupina parašutistů v době nouzového stavu v České republice. Vzhledem k tomu, že je kvůli celosvětovému poklesu poptávky po cestování omezený i letecký provoz také na pražském letišti, oslovili parašutisté ke spolupráci i Letiště Praha. Za běžných okolností, kdy je provoz velmi vytížený, by nebylo možné seskok vůbec zrealizovat.
Vzhledem k rozvolňování vládou nařízených opatření mohli parašutisté opět usednout v omezeném počtu do letadla a celá akce byla pojata jako podpora pražského letiště, aerolinek, parašutismu a letectví všeobecně, které nyní zažívá velmi komplikované období.
 
“Jsme velmi rádi, že jsme se mohli zapojit do příprav tohoto unikátního seskoku a umožnit tak parašutistům přistání v Praze. Vážíme si, že tento spontánní nápad na podporu letiště a letectví mezi fanoušky  vznikl. Celý obor potřebuje v aktuální složité situaci podporu, všichni však věříme, že se provoz i na Letišti Václava Havla Praha postupně obnoví a přivítáme na
letišti všechny cestující,” uvedla Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí Letiště Praha.
 
Seskok celkem 12 parašutistů se uskutečnil z letadla AN2 z výšky 3000 m a byly k vidění různé parašutistické dovednosti, jako seskok s velkou českou vlajkou, létání ve wing suit kombinéze, přistání na vysokorychlostních padácích a další. Celá akce byla koordinována také ve spolupráci s Úřadem pro civilní letectví a Řízením letového provozu.
 
Letadlo startovalo z letiště v Praze – Letňanech. Po výskoku a následném dopadu parašutistů ve vymezeném prostoru stroj přistál na mezinárodním letišti v Ruzyni, kde je letadlo znovu nabralo na palubu, aby při zpáteční cestě mohli parašutisté seskočit ještě na letiště v Letňanech.
 
Organizátoři seskoku :
Roman Štengl
Vít Podoubský
 
Text: Roman Štengl