Plachtařské MČR je u konce

Mistrovství České republiky v bezmotorovém létání v roce 2020 je za námi a my se teď můžeme ohlédnout za velmi úspěšnou soutěží. Letošní šampionát měl dva hlavní účely a oba dva se podařilo splnit na výbornou. Hlavním cílem mistrovství bylo porovnání výkonů těch nejlepších českých pilotů, určení mistrů a mistryň v jednotlivých třídách a také nominace pilotů do mezinárodních soutěží. Zároveň byl ale tento závod také předzávodem Mistrovství světa juniorů, které se v Táboře uskuteční již za dva roky v roce 2022. Tento předzávod byl jednak příležitostí pro juniorské piloty, aby si vyzkoušeli podmínky, v jakých budou za dva roky závodit, a také to byla možnost pro organizátorský tým, aby se mohl připravit na a ověřit své schopnosti před pořádáním světového šampionátu. 

Celkem se letos v Táboře sešlo 68 nejlepších pilotů z celé České republiky a světa, aby zde poměřili své síly a určili ty nejlepší v letošním roce. V celkem devíti disciplínách se vítězům podařilo nasbírat přes sedm tisíc bodů a o úspěšnosti mistrovství tak nemůže být pochyb. Organizátoři také dokázali svoji schopnost bezproblémově mistrovství zvládnout a odnesli si cenné poznatky a zkušenosti, jak mistrovství v příštích letech ještě vylepšit. A teď už jen na závěr tohoto shrnutí je potřeba vyzdvihnout ty nejlepší piloty v jednotlivých třídách: 

V Klubové třídě se letošního mistrovství zúčastnilo 25 pilotů a těmi nejlepšími třemi v celkovém pořádní byli:

 1. Ondřej Bordovský
 2. Jan Ratz
 3. Finn Sleigh [UK]

Mistryní české republiky v Klubové třídě se stala Pavlína Horáčková. 

Ve třídě Kombi 15M se letos utkalo 22 pilotů a na prvních třech místech se umístili:

 1. Petr Koutný
 2. Jan Pavlík
 3. Miloslav Cink

V kategorie žen se na prvních třech místech ve třídě Kombi 15M umístily:

 1. Hana Trešlová
 2. Barbora Moravcová
 3. Jana Trešlová

A na závěr, ve třídě Kombi Open se v tomto roce o titul mistra České republiky pokoušelo celkem 21 pilotů a těmi nejlepšími třemi jsou:

 1. David Mach
 2. Tomáš Suchánek
 3. Radek Krejčiřík

Mezí ženami závodícími ve třídě Kombi Open se na prvních třech místech umístily:

 1. Alena Netušilová
 2. Michaela Rendlová
 3. Lenka Kuthanová

Na viděnou v roce 2022, kdy se v Táboře potkají ti nejlepší juniorští piloti z celého světa.

Autor: Matěj Rendla