Zemřel Karel Pouba, kladenský Náčelník s velkým „N“

Jen těžko by se hledal aeroklubák, létající od konce padesátých let až do konce první dekády nového století ve střední a západní části republiky, který se nikdy nesetkal s Karlem Poubou, a když ne osobně, tak alespoň s jeho jménem či pověstí. A je více než pravděpodobné, že jej znalo i mnoho letců mladších, či z jiných částí republiky. Aeroklubákům z jeho domovského Kladna se zaryl pod kůži tak, že snad neexistuje nikdo, kdo v uvedené době na letiště chodil, komu by čas od času v uších nezazněla nějaká z jeho jadrných hlášek.

Není se čemu divit. Karel Pouba dělal na Kladně Vedoucího letového provozu od počátku 70. let až do poloviny roku 2011. Tedy spíše by se mělo napsat Náčelníka s velkým „N“, protože byl jedním z dnes již vymírající generace svébytných náčelníků, kteří měli obrovský respekt a každý letec, ať již místní či přespolní, se snažil je nenaštvat.
 
Ačkoliv byly jeho výcvikové a výchovné metody někdy drsné a neslučující se s moderními poznatky výcviku držitelů průkazu způsobilosti, dobře vycvičil a hlavně přezkoušel stovky, či spíše tisíce letců, kterým nikdy nezmizí z paměti jeho hřejivá slova, jako „nazdar sračko“ anebo „nečum jako ta kráva“. Byl přísný, ale také spravedlivý a ocenil, když se hříšník ke svým pokleskům postavil čelem. Pak najednou odložil svojí nerudnost vyplývající často jen z nudné kancelářské činnosti a dokázal nejen vydat patřičné rozhřešení, ale i pomoci.
 
Pod skořápkou přísného člověka se ovšem skrývalo dobré lidské jádro, což potvrdí každý, kdo jej viděl hodit kus žvance zatoulanému psisku se slovy „na, žer blbečku“. Ačkoliv to nikdy nedával moc najevo, byl hrdý na úspěchy svých svěřenců, nikdy netrpěl uražeností či žárlivostí z toho, když někdo udělal krok dál a přešel k jiným provozovatelům či do jiných aeroklubů, aby se posunul dál ve své letecké a sportovní činnosti.
 
A tenhle Náčelník, jehož jméno bude u mnohých z nás navždy synonymem k této funkci, nás opustil v požehnaném věku 85 let v posledním dni toho už tak dost nepovedeného roku 2020…
 

„A buď na sebe přísnej!“

„A nelítejte kurva přes ty vesnice!“

„A nečum jako ta kráva…“

 
Čest Vaší památce, pane vedoucí…