Zemřel Ivan Hoššo, bývalý reprezentant Československa v parašutismu

Aeroklub ČR obdržel smutnou zprávu, že dne 5. ledna 2021 zemřel ve věku 72 let pplk. v. vv Ivan Hoššo, bývalý reprezentant Československa v parašutismu a bývalý trenér reprezentačního družstva žen České republiky v parašutismu. Ivan byl bývalým příslušníkem 22. výsadkové brigády. 21. září 1972 zázrakem přežil nehodu autobusu, který se v Bulharsku na nechráněném železničním přejezdu v mlze srazil s rychlíkem. Při této nehodě zahynulo 11 příslušníků Dukly Prostějov – tehdy celá špička československé reprezentace v parašutismu. Ani tato smutná událost, při níž přišel o své kamarády, ho neodradila a Ivan pokračoval v kariéře sportovního parašutisty. V roce 1974 se stává Mistrem Československa v přesnosti přistání a tento titul obhajuje i v roce 1976 a vítězí i jako člen družstva Dukly Prostějov ve skupinovém seskoku na přesnost přistání. V roce 1978 se stává potřetí za sebou mistrem republiky v přesnosti přistání a k tomu získává 3. místo v celkovém hodnocení mužů.

Na MS v klasických disciplínách parašutismu v r. 1976 v italské Guidonii se v soutěži v přesnosti přistání dělí o 2. místo s američanem Brakem a získává na tomto mistrovství jedinou medaili – stříbrnou – pro Československo.

Začátkem osmdesátých let minulého století končí v reprezentaci a věnuje se trenérské a instruktorské práci. Po roce 1989 vykonával funkci inspektora AeČR v parašutismu a také na krátký čas trénoval družstvo žen české reprezentace v parašutismu.

V osobě  Ivana Hošša odešla do parašutistického nebe legenda československého parašutismu sedmdesátých let a skvělý člověk a kamarád.

Čest jeho památce