fbpx

Zemřel pan František Holý

V úterý 16. 2. 2021 nás ve věku 91 let opustil  pan František Holý, dlouholetý náčelník Aeroklubu Tábor.

Asi se najde málo pilotů starší generace, kteří by neznali jeho jméno. Excelentní pilot motorových a bezmotorových letounů, instruktor a inspektor na všech typech letounů využívaných ke sportovnímu letectví.

Narodil se 7. 9. 1929. Vyučil se a pracoval v Baťových strojírenských závodech v dnešním Sezimově Ústí.

Jeho životním snem a cílem ale bylo sportovní létání a tomu také zasvětil podstatnou část života.

První zmínka o něm v kronice aeroklubu Tábor je z 15. ledna 1948, kdy byl zvolen valnou hromadou ČNA Tábor členem výboru. Je také jedním z účastníků prvního poválečného kurzu plachtařských instruktorů konaném na Rané u Loun. Pravděpodobně se účastnil i dalšího dění kolem vzniku ČNA Tábor už dříve, ale o tom nemáme žádné záznamy.

V letecké praxi postupoval velmi rychle, díky talentu a obrovské lásce k létání. Stal se postupně uznávanou autoritou v celé ČSR. Byl instruktor a inspektor bezmotorového i motorového létání a měl kvalifikace na  všechny typy větroňů i motorových letadel. Byl ve sportovním létání opravdovým profesionálem a z jeho odkazu AK Tábor stále žije.

Dlouhé roky byl také respektovaným náčelníkem AK Tábor a to až do roku 1985, kdy měl nárok na výsluhu v 1. kategorii.

Celý život byl také skvělým sportovcem, miloval hlavně horskou a vysokohorskou turistiku. Památné jsou výpravy s ním na Šumavu a také soukromé s manželkou např. na Kavkaz a do Vysokých Tater.

Zásluhy Františka Holého o rozvoj AK Tábor jsou nevyčíslitelné. Zmiňme především jeho obrovský úspěšný několikaletý “boj” o vypořádání majetku AK Tábor. Díky němu dnes Aeroklub Tábor provozuje svoji činnost na vlastních pozemcích. Úžasná byla jeho morální síla o osobnost. Odolal tlaku a nikdy nevstoupil  do KSČ, i když za to platil omezením vycestování.

Zásadně se podílel na výcviku několika generací pilotů, ať už sportovních či profesionálů. Jeho odkaz s námi žije a bude i do budoucna.

Čest jeho památce!

Členové a přátelé AK Tábor.

Parte ke stažení zde: image2021-02-20-094203