TWO SEATER & ADVANCED AEROBATIC CUP ZBRASLAVICE 2021

Od čtvrtka 17. června do soboty 19. června 2021 se na letišti ve Zbraslavicích pod vedením Miloše Ramerta uskutečnil již 9. ročník oblíbených závodů v bezmotorové akrobacii. Tyto závody se od ostatních liší tím, že se zde závodí ve dvoučlenných posádkách. Akrobacie v této kategorii je velice zajímavá disciplína, díky které je možné skvěle nacvičovat týmovou spolupráci, předávat si zkušenosti rady, názory, získávat nový pohled na samotný let, a hlavně utužovat vzájemné vztahy na zemi i ve vzduchu. A právě proto jsou tyto závody mezi piloty tak oblíbené. 

TWO SEATER

Kategorie dvoučlenných posádek se zúčastnilo 12 různě namíchaných posádek, které postupně odlétaly čtyři akrobatické sestavy na kluzácích L-13AC OK-8812, ASK-21 OK-1107 a OK-2121.  Nejlepší výkon předvedla posádka Adam, Smolík. Na druhé místo se probojovali pomocí společných sil Řezáč s Rolinkem a na nejnižší stupínek stupně vítězů se postavila ostřílená a sehraná posádka z moravských aeroklubů Čtvrtníček s Michálkem. 

 

ADVANCED

Soutěž byla původně založena pro dvousedadlovky a historické akrobatické větroně. Těch druhých je bohužel jako šafránu. Postupně je nahradila kategorie Advanced, kde se z původně hodnoceného tréninku „adventistů“ stala významná přípravná soutěž a jiné větší a důležitější sportovní podniky. To byl jeden z hlavních důvodů, kvůli kterému se soutěže zúčastnili i tři juniorští akrobati Adam Klenka, Jiří Vokurka a Marek Veselý z GAC Benešov, kteří byli na začátku sezóny povoláni do české reprezentace a na přelomu července a srpna pojedou bojovat na mistrovství světa do Polska. 

V kategorii advanced létalo osm pilotů na kluzáku MDM-1 Fox OK-7801. Ve dvou soutěžních dnech se povedlo odlétat tři soutěžní sestavy. Podle toho, co bylo vidět na nebi a poté i podle výsledků, bylo jasné, že všichni piloti prokazovali vysokou kvalitu své akrobacie. Obzvláště pak na prvních třech místech byly bodové rozdíly velice těsné, v rozmezí menším než 30 bodů.  

Nejvíce bodů se podařilo vylétat Adamu Klenkovi. Na střední stupínek stupně vítězů se postavil Marek Veselý, kterému se podařilo přelétat třetího Tomáše Bartoně o pouhých 6 bodů.  

Přidělování bodů akrobatům za jejich lety mělo na starosti zkušené kvarteto rozhodčích ve složení Alena Kaftanová, David Kaftan, Karel Kuthan a Miloš Ramert. Rozhodčím na postu asistovali pomocníci Ondřej Meszároš, Patrik Gryč, Martin Chovan, Barbora Moravcová, Dalibor Fencl, Eva Jungová a Jan Bejdl. Starty řídil již tradiční „muž v červeném“ Tomáš Jung.

Na závěr je důležité zmínit, že celé závody i přes vysoké teploty provázela skvělá nálada a atmosféra, o kterou se bezchybně postaral Aeroklub Zbraslavice. Na stejném místě se bude v září konat i Mistrovství republiky. 

Kompletní výsledky můžete prostudovat zde: https://acroscoring.aecr.cz/tsgac2021/