MČR v bezmotorové akrobacii kategorie Unlimited & Advanced 2021

Ve dnech od 2. do 4. července se na letišti v Mladé Boleslavi uskutečnilo mistrovství České republiky v akrobacii kluzáků. Soutěžilo se zde pouze ve dvou nejvyšších kategoriích Unlimited a Advanced. Celá soutěž byla brána jako trénink a příprava na nadcházející mistrovství světa. V obou kategoriích se ve dvou dnech podařilo odlétat čtyři programy, a to bohatě stačilo na splnění požadavků pro uznání soutěže za platnou. 

Unlimited

V kategorii unlimited létali čtyři piloti s kluzáky S-1 Swift a jejich lety nebyly provázeny žádnými výraznými chybami ba naopak byly k vidění výborné výkony všech akrobatů. Mistrem České republiky v kategorii unlimited pro rok 2021 se stal Miroslav Červenka. Jako druhý skončil Přemysl Vávra. Třetí místo se podařilo vylétat Tomášovi Bartoňovi a čtvrté místo obsadil Jan Sobotka.

Podrobné výsledky zde: https://acroscoring.aecr.cz/mcr-mb2021/multi_R002s02s04s06s08.htm

 

 

Advanced

Celkem sedm letců bojovalo o zisk titulu v kategorii advanced. V této kategorii bylo možné vidět akrobacii na všech akrobatických speciálech, které má naše reprezentace k dispozici. Ve vzduchu se tedy střídal kluzák MDM-1 FOX a dva kluzáky S-1 Swift, na kterých létali piloti Václav Sehnal a Adam Toman. Jako tajné sestavy byly vybrány organizátory soutěže sestavy z minulých mistrovství světa. Přes velikou snahu všech závodníků se v sestavách objevovaly nějaké chyby, díky kterým piloti zjistili, na čem musí před mistrovstvím světa zapracovat. Bez větší chyby se podařilo odlétat sestavy jen Markovi Veselému, který zvítězil ve 3 programech a tím si zajistil první místo a jeho již čtvrtý titul mistra České republiky v řadě. Druhé místo si vylétal Adam Toman, který se z osobních důvodů mohl zapojit do závodů až poslední letový den a musel tedy odlétat všechny čtyři programy v jeden den. Třetí skončil Jiří Vokurka. Na zbylých nižších příčkách se umístili Martin Stránský, Václav Sehnal, Adam Klenka a Vilém Říha.

Podrobné výsledky zde: https://acroscoring.aecr.cz/mcr-mb2021/multi_R001s01s03s05s07.htm

 

Rozhodčí

Celé akrobatické klání sledovalo a hodnotilo pět rozhodčích v čele s Janem Rozlivkou. Dalšími rozhodčími byli Alena Kaftanová, David Kaftan, Martin Chovan a Miloš Ramert.

Hodnocení rozhodčích zde: https://acroscoring.aecr.cz/mcr-mb2021/judge-fair-play.pdf

Celé závody provázela vynikající atmosféra a veselá nálada, a to jsou právě ty důvody, kvůli kterým mají akrobaté závody v Mladé Boleslavi ve velké oblibě a rádi se sem vracejí. Celé je to způsobeno skvělou organizací a přístupem aeroklubu Mladá Boleslav.