Mistrovství světa v bezmotorové akrobacii 2021 – 2. část

5. den- 1. soutěžní den

Čtvrtek měl být prvním soutěžním dnem. Bohužel organizátoři byli nuceni přeložit první letové programy přeložit na jiný den z důvodu špatných povětrnostních podmínek. Jako náhradní plán vymysleli organizátoři zájezd na koupání v rybníku a na večer uspořádali grilování pro všechny účastníky závodů.

6. den- 2. soutěžní den

Co se počasí týče, tak se páteční den velmi podobal předcházejícímu dnu. První start byl dlouho odkládán, ale nakonec se počasí začalo umoudřovat a dovolilo odlétat první sestavu kategorie advanced. Na výkonech našich pilotů byla znát kapka nervozity, ale dělali, co mohli a vylétaly skvělé body a v týmovém hodnocení byl náš tým na třetí příčce.

7. den- 3. soutěžní den

V sobotu foukal silný vítr přesahující limity nastavené pro soutěžní létání a z toho důvodu zůstaly všechny stroje zavřené v hangáru a na další vzdušné soupeření se muselo čekat. Volný čas využil každý z pilotů, tak jak chtěl. Například Jiří Vokurka a Marek Veselý využili pauzu k udržování fyzické zdatnosti a Adam Klenka se rozhodl relaxovat.

8. den – 4. soutěžní den

V neděli došlo konečně i na kategorii unlimited, která odlétala první program soutěže. Kvůli počasí byl briefing naplánován již na 06:00. Piloti unlimited týmu neudělali při prvním letu žádnou zásadní chybu a umístili se na 11 a 12 místě.

Kategorie advanced se do vzduchu nedostala a jediná změna v této kategorii byla způsobená přepsáním koeficientu hodnocení prostoru.

9. den – 5. soutěžní den

V pondělí se opět dočkala kategorie advanced, ve které se pokračovalo druhým programem, kterým byla první tajná sestava. V té se adventistům příliš nedařilo. Adamovi Klenkovi bohužel přepadl pád po ocase na druhou stranu, a tím přišel o velké body za cennou figuru. Ostatním se hrubé chyby vyhýbaly, ale o to víc bylo malých chyb a nepřesností. Nejlépe sestavu odletěl Marek Veselý, který vylétal třetí místo v tajné sestavě.

K večeru se do vzduchu vznesli opět kluzáky s piloty kategorie unlimited. Jejich druhý program byl přerušen zhruba v polovině startovní listiny. Důvodem byly podmínky viditelnosti v pozdních hodinách.

10. den – 6. soutěžní den

V dopoledních hodinách se dolétal druhý program unlimited, ve kterém skončil Přemysl Vávra na 10. místě. Miroslavu Červenkovi se moc nezadařilo a kvůli několika obdrženým nulám skončil na 15. místě.

Ve 3. programu kategorie advanced se Čechům moc nedařilo. Celkově bylo možné na obloze vidět mnoho chyb od všech závodníků, a to i přes fakt, že tato sestava nebyla složená z náročných prvků. Chyby se bohužel nevyhnuly ani našemu bodově nejbohatšímu pilotovi Markovi Veselému, který se tím propadl z 5. místa na 8. místo v celkového pořadí. Hlavním zdrojem chyb v jeho letu bylo špatné podchycení vyššího přetížení v první figuře.

11. den – 7.soutěžní den

Ve středu se odlétal 3. program kategorie unlimited a tím se splnila podmínka pro plnohodnotné uznání mistrovství světa v této kategorii za platné. Sestavy tohoto programu byly složené z náročných prvků, které byly výškově velmi náročné, a proto piloti často dostávali penalizace za překročení minimální výšky anebo sestavu vůbec nedolétali. Naši piloti si nevedli vůbec špatně a v celkovém pořadí uzavírají první desítku.

Ještě večer se rozlétal 4. program kategorie advanced. Posledním letem byl let číslo 13, který náležel Markovi Veselému. Ten byl po předchozí nevydařené sestavě rozhodnut o tom, že se chce vrátit zase zpět do první pětky celkového pořadí. To se mu povedlo tím, že tento program vyhrál skvělým výkonem! Zbytek soutěžících létal až další den. Bohužel se ostatním našim reprezentantům nevyhnuly chyby a penalizace. Většina chyb byla z nepozornosti a nesoustředěnosti.

Na večer si náš reprezentační tým připravil Český večer, na kterém pohostil všechny účastníky závodů českým pivem a různými pochutinami. Nejvíce zabodovala česneková pomazánka, kterou připravil Martin Stránský.

12. den – 8. soutěžní den

V dopoledních hodinách byl dolétán 4. program advanced. Poté přišla na řadu opět kategorie unlimited. Ta ovšem musel čekat na dobré meteorologické podmínky. Počasí se bohužel neumoudřilo a létání bylo zrušeno.

Na večer si domácí tým připravil Polský večer, na který byli zvaní všichni účastníci MS.

13. den- 9. soutěžní den a slavnostní vyhlášení

Ráno v 8:00 byl svolán briefing pro obě kategorie, na kterém se rozhodlo, že když to počasí dovolí, tak se poletí 4. program kategorie unlimited. To se stalo v odpoledních hodinách. Druhá tajná sestava se lépe povedla Přemyslu Vávrovi, který ji zaletěl jako 3. nejlepší. Miroslav Červenka obsadil v tomto programu 9. příčku.

Po létání se piloti pustili do skládání obou reprezentačních kluzáků, které tak připravili na odjezd zpět do Česka. Poté všichni odjeli do centra města na společný oběd.

Večer v 18:00 proběhlo na letišti slavnostní vyhlášení. Naším nejúspěšnějším pilotem se stal Marek Veselý, který získal stříbrnou medaili za tajné sestavy v kategorii advanced. Mistry světa pro rok 2021 se stali Ferenc Tóth (unlimited) a Charlie Levy- Louapre (advanced)