Plachtařské mistrovství České republiky juniorů a Plachtařské mistrovství regionů 2021

Na základě rozhodnutí OSK pro bezmotorové létání AeČR bylo v letošním roce Plachtařské mistrovství juniorů ČR (dále jen PMČRj) pořádáno společně s Plachtařským mistrovstvím regionů (dále jen PMRG). Výše uvedené soutěže pořádal Aeroklub Moravská Třebová, z.s. (IČ: 00528111) na letišti Moravská Třebová (LKMK) v termínu 30. 7.–14. 8. 2021.

1     Harmonogram soutěže

• Technická přejímka a registrace soutěžících: – 31.7.2021
  • Soutěžní období: – 13.8.2021
  • Ukončení a vyhlášení výsledků: 8.2021

2     Personální zajištění

• Ředitel soutěže: Pavel Řeřicha (Aeroklub Moravská Třebová)
  • Rozhodčí: Luděk Kluger (Aeroklub Tábor)
  • Meteorolog: distančně Jan Horák (1. – 7.8.2021, Aeroklub Zbraslavice)
                                           Jacek Kerum (8. – 13.8.2021, Aeroklub Příbram)
  • Pomocný personál: 20 osob (Aeroklub Moravská Třebová)

3     Vlečné letouny

Pro zajištění vzletů kluzáků bylo k dispozici 7 – 9 vlečných letounů včetně jednoho UL letounu:

1x    UL ALTO 912 TG (pouze pro kluzáky klubové třídy)

2x    Z526 F (jeden letoun kvůli technické závadě nevlekal 13.8.)

1x    Z226 M (pouze pro kluzáky klubové třídy)

3x    Z226 MS (od 7.7. pouze 2 letouny)

1x    Z266 SL

1x    ROBIN DR 400

4     PMČRj

4.1       Soutěžící

Soutěže se účastnilo 29 závodníků (z toho 4 dívky) z 20 aeroklubů.  Mistrovství bylo otevřeno pouze v třídě KLUB. Nejvyšší možný koeficient kluzáků byl stanoven hodnotou 107,9.

Nejpočetněji zastoupeným kluzákem byl typ Std. Cirrus (11 ks).

4.2       Soutěžní dny

Za soutěžní období bylo vyhlášeno 8 soutěžních úloh, z toho se uletělo 7 platných disciplín: 4x AAT, 3x RACING TASK.

Popis tratí a výsledky jednotlivých disciplín jsou zveřejněny na Soaring Spot: Plachtařské mistrovství ČR juniorů 2021.

4.3       Celkové výsledky

Vzhledem k počtu bodovaných disciplín je PMČRj 2021 platné a dle Soutěžního řádu byly vyhlášeny tyto výsledky:

5.1       Soutěžící

Mistrovství bylo otevřeno ve dvou třídách, a to v třídě KLUB a KOMBI.

5.1.1      Třida KLUB

Soutěže v třídě KLUB se účastnilo 26 závodníků (z toho 3 ženy) z 18 aeroklubů.

Nejvyšší možný koeficient kluzáků byl stanoven hodnotou 107,9.

Nejpočetněji zastoupeným kluzákem byl typ Std. Cirrus (10 ks).

5.1.2      Třída KOMBI

Soutěže v třídě KOMBI se účastnilo 13 závodníků (z toho 1 žena) z 12 aeroklubů; 5 soutěžících byli junioři.

Nejpočetněji zastoupeným kluzákem byl typ LS-8 15m (3 ks).

5.2       Soutěžní dny

Za soutěžní období bylo vyhlášeno 9 soutěžních úloh, z toho se uletělo 8 platných disciplín: 5x AAT, 3x RACING TASK. Popis tratí a výsledky jednotlivých disciplín jsou zveřejněny na Soaring Spot: Plachtařské mistrovství regionů 2021.

5.3       Celkové výsledky

Vzhledem k počtu bodovaných disciplín je PMRG 2021 platné a dle Soutěžního řádu byly vyhlášeny tyto výsledky:

Toužim

Na základě rozhodnutí OSK pro bezmotorové létání AeČR byl vyhlášen i juniorský mistr republiky v KOMBI třídě PMRG:

6     Bezpečnost, incidenty, nehody

V průběhu soutěžního období nedošlo k žádné letecké nehodě nebo vážnému bezpečnostnímu incidentu.

Bylo zaregistrováno jedno poškození podvozku kluzáku vlečným lanem při jeho vzletu.

U několika kluzáků na venkovní stojánce nastalo drobné poškození laku během bouřky s kroupami -10.8.

7     Covidová opatření

Po dobu konání soutěže byla dodržována předepsaná opatření Ministerstva zdravotnictví.

Osoby, které nebyly schopny prokázat ukončené očkování nebo prodělání onemocnění, byly dvakrát v sedmidenním intervalu testovány; všechny testy měly negativní výsledek.

Požadované osobní údaje účastníků mistrovství jsou archivovány po předepsanou dobu uvedenou v platném opatření.

8     Propagace, medializace

Organizátor soutěží zřídil pro soutěže webové stránky, na kterých byly zveřejňovány veškeré informace a aktivity nejen pro soutěžící, ale i pro odbornou a laickou veřejnost. Např.:

• Záložka Média: fotografie.
  • Záložka Online tracking: možnost sledování trasy letů soutěžních kluzáků v reálném čase (děleno podle soutěží a tříd).

Spolu se zveřejňováním informací na webových stránkách bylo dění závodů prezentováno i na sociálních sítích facebook a instagram.

O konání a průběhu soutěže byla informována místní a krajská samospráva, bohužel bez efektu mediální prezentace v jejich informačních kanálech. Slavnostního zahájení soutěží se zúčastnil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a starosta města Moravská Třebová Miloš Mička.