Mistrovství České republiky v bezmotorové akrobacii kategorie SPORTSMAN a INTERMEDIATE 2021 & Zbraslavický pohár kategorie ADVANCED

Akrobatické závody se konaly ve dnech 3. a 4. 9. 2021 na letišti ve Zbraslavicích. Do bojů o cenné trofeje se dohromady přihlásilo 21 pilotů z různých aeroklubů – 11 pilotů kategorie SPORTSMAN, 5 pilotů kategorie INTERMEDIATE a 5 pilotů kategorie ADVANCED. Na letišti se díky závodům sešlo pět akrobatických kluzáků. 3x ASK-21, 1x MDM-1 FOX a S-1 SWIFT. Ve všech třech kategoriích se povedlo odlétat čtyři programy, díky kterým bylo možné závody uznat za platné a vypovídající.

 

SPORTSMAN

Kategorie sportsman se létala na kluzácích ASK-21. Létali v ní piloti z celkem sedmi různých aeroklubů. První tři místa obsadili juniorští akrobati, u kterých byl vidět velký potenciál. Třetí místo obsadil Oliver Adamy (16 let – Aeroklub GAC Benešov) se získanými 66% bodů z maximálních možných. Na druhém místě skončil Adam Pilc (16 let – Aeroklub Zbraslavice), který získal 67% bodů z maximálních možných. Mistrem ČR pro kat. sportsman pro rok 2021 se stal Jan Adam (19 let – Východočeský aeroklub Pardubice – letiště Podhořany), který celý rok ukazuje stabilní výkony a ve Zbraslavicích vylétal 69% bodů z maximálních možných.

 

INTERMEDIATE

V této kategorii se létalo obdobně jako v předchozí kategorii na kluzácích ASK-21. Soupeřili mezi sebou piloti ze čtyř aeroklubů. Na třetím místě skončil Adam Olejár (aeroklub Medlánky). Druhé místo si vylétal všemi oblíbený Vít Čtvrtníček (aeroklub Kyjov). Mistrem ČR kat. intermediate pro rok 2021 se zaslouženě stal juniorský akrobat Tomáš Michálek (aeroklub Prostějov).

 

ADVANCED

Tato kategorie už má MČR za sebou, a tak byl zorganizován Zbraslavický pohár. Piloti létali na akrobatických speciálech MDM-1 FOX a S-1 SWIFT. I v této kategorii piloti reprezentovali čtyři různé aerokluby. 5. a 4. místo si mezi sebou rozdělili Tomáš Vala (aeroklub Mladá Boleslav) a Vilém Říha (aeroklub Letňany), kteří létali na kluzáku MDM-1 Fox a pro které je tato sezóna první sezónou v této kategorii. Na nejnižší příčku stupně vítězů se postavil Václav Sehnal (aeroklub Kolín). Druhé místo vybojoval Adam Klenka (aeroklub GAC Benešov) a na první místo se dostal jeho týmový kolega Marek Veselý (aeroklub GAC Benešov). Je nutné podotknout, že junioři z Benešova se těsně před závody přeškolili na nový kluzák S-1 Swift, na kterém neměli před závody ani jeden více než čtyři starty. 

 

Kompletní výsledky jsou zde: https://acroscoring.aecr.cz/mcr-akzb2021/

Je jasné, že akrobatická mládež je momentálně na velice dobré úrovni a vytváří slibný základ do budoucích let. Všichni junioři, kteří se ve Zbraslavicích objevili na stupních vítězů, procházejí nebo prošli akrobatickým výcvikem na letišti v Benešově, kde se díky tomu často setkávají a mohou si tak předávat zkušenosti, rady a tipy k samotnému létání. To velice urychluje a usnadňuje rozvoj soutěžních akrobatů.