Létání na svahu v Podhořanech

Termika končí a začíná se blížit období “svahové sezóny”. Dobré podmínky pro podzimní a zimní létání nad Železnými horami by měly být stále častější. Dovolujeme si proto pozvat všechny plachtaře a příznivce létání na svahové provozy do Podhořan.

Založili jsme WhatsApp skupinu “Svah Podhořany” kam dáváme dopředu avíza o možných vhodných meteorologických podmínkách pro létání na svahu a o plánovaných svahovych provozech na LKPN. Pokud nejste ještě přidáni do skupiny, neváhejte napsat na email frantisek.treml@letistepodhorany.cz. V přípravě je i systém upozornění na stránkách AeČR a Glidingu.

Vlečnou v Podhořanech máme připravenou. Je i možnost zapůjčení letadel při splnění našich podmínek – pilotní průkaz, vývoz na svah a pojištění pilota. Ceny za létání na letadlech VAP jsou: L13 – 20,-/min, Z226 – při vyšším letu nad 300 m 150,-/min.

V případě provozu soukromých kluzáků na svahu Železných hor je účtován jednorázový poplatek 500 Kč za každý start. V tomto poplatku jsou zahrnuty všechny služby spojené se startem pomocí vlečného letadla do výšky 300 m nad letiště a provozem cizích kluzáků na svahu (služba RADIO, přistávací poplatky, …).

Na letišti u nás je pro případné zájemce připraveno ubytování na pokojích, teplá sprcha a kuchyňka. Pro ty, kdo svah v Podhořanech nikdy nelétali a nebo na něm dlouho nebyli, je povinný vývoz s některým z našich instruktorů.

S Čáslaví máme domluvenou už koordinaci ohledně létání na svahu, tzn. počítají s možnou vyšší aktivitou a aktuálně nám z LISu každý pátek budou dávat jejich letový plán na týden dopředu. Snad tím eliminujeme situace, kdy se plachtaři sešli na letišti a s napětím očekávali, jaké jim vojáci uvolní prostory. Situace bude více předvídatelná.

Na LKPN je nově nainstalováno nové OGN – děkujeme Martinu Chovanovi a AeČR 😉 – OGN má skvělý dosah, tzn. případná kontrola letů na svahu není problém. Tím i znovu opakuji striktní nutnost dodržování prostorů a výšek pro lety na svahu! Pokud by se stalo, že některý pilot opakovaně naruší vzdušný, kde nemá či dělat, z LKPN si už nezaletá.

Přijďte si prodloužit sezonu, nalétat nějaké body do cpsky (létají se deklarované přelety cca 240 km rychlostí hodně přes 110 km/h) a také zažít něco trochu jiného!

 

Létání Zdar!!!

František Treml, předseda Východočeského aeroklubu Pardubice

Tel.: 728008674
Email: frantisek.treml@letistepodhorany.cz