PROPOZICE: PARASKI WORLD CUP ŠUMAVA 2022

Západočeská část ŠUMAVY, ŽELEZNORUDSKO, hostí v termínu 18.–20. 2. 2022 podnik série světového poháru PARASKI WORLD CUP 2022.

PARASKI spojuje parašutistickou disciplínu přesnost přistání a sjezd na lyžích – obří slalom. Disciplína PARASKI vzniká roku 1950 v alpských zemích, kde prvotním účelem byla nutnost poskytnutí první pomoci a záchrana raněných osob ve špatně přístupném horském terénu. Tj. seskok záchranářů do bezprostřední blízkosti raněného, poskytnutí první pomoci a následný transport raněného pomocí lyží do lépe přístupného terénu pro poskytnutí další pomoci. Tolik z historie.

A co bude 18.–20. 2. 2022 na ŠUMAVĚ k vidění? Závod startuje již v pátek 18. 2. 2022 v dopoledních hodinách obřím slalomem na sjezdovce č. 3. šumavského lyžařského areálu ŠPIČÁK, následně (páteční odpoledne) se přesouvá na dojezd areálu SAMOTY, téměř v samém centru Železné Rudy, kde bude zahájena parašutistická část a to seskoky parašutistů na přesnost přistání. Sportovci cílí na terč o velikosti 2 cm. Ano je to skutečně tak, nejedná se o překlep. Cíl tzv. nula má opravdu průměr pouze 2 cm. Pokud nevěříte, přijďte se určitě podívat. Hlavní parašutistická část závodu pak pokračuje v sobotu 19. 2. 2022 a to po celý den opět na dojezdu lyžařského areálu SAMOTY. Seskoky budou prováděny z výšky 1000 m, z dvoumotorového letounu SHORT Sc 7 SKYVAN, popř. legendárního výsadkového stroje ANTONOV An 2. Letouny budou startovat z důvodu ochrany vzácné šumavské fauny z ploch mimo Národní park, popř. Chráněnou krajinnou oblast ŠUMAVA.


O nejlepší umístění se zde ve výše uvedených disciplínách poperou závodníci a týmy z České Republiky, Rakouska, Německa, Švýcarska, Ruska, Itálie, Nizozemí, Slovinska a dalších zemí.

Závod se koná pod záštitou hejtmanky Plzeňského kraje paní Ilony Mauritzové a za plné podpory města ŽELEZNÁ RUDA.

 


PROPOZICE KE STAŽENÍ: Bulletin 2022


 

Pro nelyžaře probíhají paralelně s šampionátem PARASKI ZIMNÍ PARAŠUTISTICKÉ ZÁVODY V PŘESNOSTI PŘISTÁNÍ O POHÁR MĚSTA ŽELEZNÁ RUDA