Zpráva ze zasedání Mezinárodní parašutistické komise Mezinárodní letecké federace (FAI ISC)

Každý rok má Mezinárodní parašutistická komise Mezinárodní letecké federace (FAI ISC)  několikadenní zasedání. Setkají se tam delegáti, alternující delegáti a tzv. oficiální pozorovatelé vyslaní z federací, jež v daných zemích zaštiťují parašutismus a v posledních letech i tzv. indoor skydiving, tedy létání ve větrném tunelu. Celkem bývá na zasedáních reprezentováno několik desítek zemí a kolem sta osob. Cílem je zejména zaktualizovat sportovní parašutistická pravidla (všeobecná i specifická pro dané disciplíny), pravidla fungování samotné FAI ISC a dále rozhodnout kde se budou organizovat závody první kategorie (mistrovství světa, kontinentů a světové poháry) a kteří rozhodčí a další oficiální osoby zajistí jejich kvalitu. 

Tento rok to bylo již 72. zasedání a odehrávalo se od 26. do 30. ledna 2022 (včetně) v Rumunsku. Většina osob se jej ale účastnila online z důvodu přetrvávajících komplikací v návaznosti na šíření koronavirového onemocnění (Covid-19).

Českou republiku jsem jako delegátka tento rok poprvé reprezentovala já – Šárka Ferrerová (zastupující delegátka od roku 2015) a jako zastupující delegát Jiří Blaška (dříve delegát). Oba dva jsme se zasedání účastnili online. Dále byl na zasedání za Českou republiku Martin Dlouhý, jež byl na zasedání fyzicky jako žadatel o organizaci Mistrovství Evropy a Světového poháru v létání ve wingsuitu a ve speed skydivingu 2023 v Prostějově. Na zasedání Česká republika oficiálně vyslala ještě Martina Gablu a Jana Turka jako oficiální pozorovatele (online) a zároveň členy ISC komisí. Martin Gabla je místopředseda komise pro paraski a Honza Turek je členem komise pro dynamické létání. I Jiří Blaška je členem komise – technické a bezpečností. A já jsem předsedkyní komise pro indoor skydiving. Troufám si říct, že Česká republika má tedy v FAI ISC nemalou roli. 

(V následujícím textu budu používat poměrně dost parašutistům (snad) známých zkratek. Pokud by cokoliv bylo nejasné či dostatečně nepodrobné, neváhejte mě kontaktovat na emailu sarka.ferrerova@gmail.com.)

 

Na letošním zasedání se mimo jiné jednalo a rozhodlo o následujícím: 

  • V roce 2023 bude Světový pohár a ME v CP a Freestyle CP bude v Arizoně, USA a ME a Světový pohár ve WS a SP bude u nás v Prostějově. V roce 2024 bude MS v FS, AE, WS a SP v Izraeli, Světový pohár v IS a MS v AL & Style a CF bude v Bělorusku.
  • Jednalo se také o organizaci již schváleného MS v AL & Style v roce 2022 u nás ve Strakonicích a ISC nadále počítá s těmito závody. 
  • ISC sanction fee pro letošek nebylo navýšeno, ale s největší pravděpodobností se tak stane v následujícím roce či dvou z důvodu snahy kopírovat inflaci. 
  • Letošní rok byl pro ISC tzv. volební a do role ISC prezidentky byla opět zvolena Francouzka Gillian Rayner. Stejně tak Bureau bylo opětovně zvoleno v původním složení. 

Pro zájemce o další informace či podrobnosti, ISC vždy publikuje zápis z jednání několik týdnů po něm na webu: https://www.fai.org/isc-documents

 

Děkuji za možnost reprezentovat české parašutisty a tunelové letce ve FAI ISC již osmým rokem. 

Šárka Ferrerová