Létání ve větrném tunelu a závody pro handicapované

Je to už téměř měsíc, co ve větrném tunelu Hurricane Factory v Praze událo letošní Otevřené mistrovství České republiky v létání ve větrném tunelu. Při příležitosti této akce a v návaznosti na účast Hurricane Factory Praha na evropském projektu #Windtunnel Handifly proběhly 22. ledna 2022 také první české závody handicapovaných letců v tzv. indoor skydivingu.

#Windtunnel Handifly je evropský projekt organizovaný Francouzskou parašutistickou federací a podporovaný EU Erasmus+. V rámci první části projektu měli desítky handicapovaných v České republice a stovky handicapovaných v Evropě možnost zkusit si létání ve větrném tunelu. V druhé části je vybraným handicapovaným osobám umožněno zkusit si létání jako sport, absolvovat několik dní tréninku a v květnu 2022 budou závodit na prvních mezinárodních závodech v indoor skydivingu pro handicapované letce v Marseille, ve Francii.

 

Větrný tunel Hurricane Factory Praha je jedním z nejaktivnějších tunelů v rámci projektu. Již dříve se ale lidé kolem pražského tunelu létání handicapovaných věnovali a pomáhali například i s vývojem ortéz, které někteří handicapovaní k létání potřebují. Díky tady patří zejména Evě Prokešové, Jakubu Harrerovi a Honzovi Turkovi.

Snad i proto vznikl nápad udělat demo závody pro handicapované při příležitosti Otevřeného mistrovství České republiky v indoor skydivingu ve spolupráci s již zmíněnou Francouzskou parašutistickou federací. Akce se zúčastnili již zkušení letci, kteří v tunelu trénují dlouhodobě a pravidelně, ale i začátečníci, jež před závody trénovali létání jen v rámci třiceti minut letového času, který v rámci projektu dostali.

 

 

Jiří Švihálek, který má amputovanou nohu nad kolenem a který se chystá i na mezinárodní závody ve Francii.

Nabídku závodit v padání ve větrném tunelu nešlo odmítnout. Na druhou stranu vědomí, že za 30 minut tréninku volného pádu máme zvládnout sestavu, jinak hrozí trapas před hromadou dalších lidí, bylo něco pro mou trému.
Jsem ze srdce rád, že se tyto obavy ukázaly jako liché a třicet minut skutečně stačilo k tomu, abychom expertní sestavu v časovém limitu odlétali. A to všichni přihlášení. Atmosféra závodů byla navíc naplněna přátelstvím a vzájemným obdivem, které vygradovalo slavnostním vyhlášením, kdy nikomu z nás vlastně nešlo o výsledné časy, ale o ten zážitek z úspěšně odlétaných sestav a parádního dnu plného akce. Stát na stupních vítězů, sledovat tleskající profíky a být svědkem toho, jak snad ti nejmenší z letců začali skandovat heslo „frajeři“, byl úžasný pocit.
Do závodů ve Francii nás čeká dalších 30 minut tréninku volného pádu a je otázkou, zda nám to bude stačit ke stažení časů za odlétanou sestavu o nějaké ty vteřinky, nebo to bude v nové konkurenci málo. Každopádně to bude především zábava a s hrdostí budeme reprezentovat Českou republiku ve Francii.

 

 

Paraplegička Gabriela Knapová, která už se létání věnuje několik let a tak nebylo velkým překvapením, že pražské závody vyhrála a do Francie se samozřejmě chystá taky

V sobotu 22. 1. se konaly v Praze v Hurricane Factory závody Czech Open 2022. Součástí byly také první závody handicapovaných – #WH Speed Race, jako příprava pro mezinárodní závody handicapovaných ve větrném tunelu, které se budou konat v květnu ve Francii.

Do HF Prague přiletěl sám Jérôme David, který závody ve Francii pro handicapované pořádá a který dovezl speciálně vyvinutá čidla pro snímání doteků na stěnu tunelu, které pomáhají při kontrole správně zalítané úlohy.

Poprvé zde tedy byla použita tato nová technologie, což byla velice cenná zkušenost nejen pro nás, závodníky, ale také pro technika, který snímače vyvíjel. Na základě poznatků ze závodů se budou dolaďovat pravidla právě pro závody ve Francii.

Byla jsem první z naší skupiny, kdo startoval a tedy první kdo přišel do ostrého kontaktu se senzory. První let byl pro mě trošku rozpačitý, jelikož mi po odlítání sestavy byly sundány rukavice a musela jsem letět znovu, protože čidla na moje rukavice nereagovala. A takových úsměvných chvil jsem v tunelu ten den prožila více. Během závodu jsem byla tak vytížená soustředěním se na správný dotyk čidel (po správném přiložení ruky změnilo barvu), že jsem neměla šanci soustředit se na let samotný a nevnímala jsem ani ostatní závodníky a diváky. Alespoň jsem z lidí okolo nebyla tak nervózní.

Musím se zmínit o neuvěřitelných výkonech mých začínajících kolegů, kteří na závodech, po pár tréninkových minutách, odlítali sestavu s velkou grácií a respektem všech ostatních. Rodí se zde velcí konkurenti!

Večer za skvělé atmosféry proběhlo vyhlášení výsledků. A jako perlička na dortu, pak při vyhlašování naší kategorie, bylo upřímné skandování těch nejmladších avšak největších letců. Až jsem slzu musela zamáčknout. Díky vám!

Takže za mě, i přes drobné technické problémy se senzory a možná právě proto, to byl úplně bezkonkurenční závod plný nezapomenutelných zážitků, skvělých výkonů ostatních závodníků a neskutečných výkonů mých handicapovaných konkurentů. Byl to den plný pozitivně naladěných lidí s úsměvem na rtu, prostě továrna na dobrou náladu!

Děkuju týmu HF za skvěle zorganizované závody, za novou zkušenost. Díky že jsem mohla být součástí.

Děkuju mému trenérovi Kubíkovi za přípravu na závody.