Pohár Českého Ráje 2022

Ve dnech 23. 7. 2022-30. 7. 2022 se uskutečnila tradiční plachtařské soutěž Pohár Českého Ráje 2022 (již 20. ročník!), které se zúčastnilo celkem 15 kluzáků z původně 17 přihlášených.

V soutěžním období nakonec počasí umožnilo odlétat celkem 3 soutěžní disciplíny ze čtyř plánovaných. Vzhledem k poměrně širokému rozpětí výkonností zúčastněných kluzáků byly zvoleny úkoly přes určené prostory.

Sobota 23. 7. 2022 – díky přechodu studené fronty ani nebyla vyhlášena soutěžní disciplína.

Neděle 24. 7. 2022 – vyhlášeno dvouhodinové AAT na trati LKJC–LKVR–Jablonné nad Orlicí–Trutnov-LKJC. Počasí tentokrát příjemně překvapilo a po rozpačitém začátku se závodníci velmi pěkně na Orličkách „povozili“, čemuž odpovídá i rychlostní průměr vítěze (téměř 110 km/h). Zvítězil další nadějný junior jičínského aeroklubu Michal Coufal před dvojicí „patnáctek“ Aleše Holoubka a Petra Rýgla.

Pondělí 25. 7. 2022 – díky nadějné neděli a předpokládanému vývoji počasí je opět vyhlášeno AAT na dvě hodiny, tentokrát na trati LKJC–Dobruška–Turnov–LKJC. Bohužel počasí naděje do něho vkládané nenaplnilo a celá disciplína se přeměnila v boj kluzáků v čisté termice. Přes tuto komplikaci všichni závodníci přistáli na cílovém letišti. Opět zvítězil Michal Coufal s Janusem před Radkem Tobolkou startujícím na kluzáku TST-10 Atlas a plachtařským nestorem jičínského aeroklubu Iljou Kopáčkem na Cirrusu.

Další výhled počasí na úterý nedával výhled na soutěžní let, což se nakonec i potvrdilo.

Středa 27. 7. 2022 vyhlášena disciplína na trati LKJC–Kuks–Kozákov–LKJA–LKJC. Vše nakonec skončilo jen „hasičským“ cvičením a soutěžní den byl zrušen.

Čtvrtek 28. 7. 2022 původní tříhodinové AAT na trati LKJC–Sněžka–Králíky–Tanvald–LKJC bylo zkráceno na trať LKJC–Jablonné v Podještědí–Náchod–Rokytnice nad Jizerou–LKJC (2,5 hod). Tentokráte  zvítězil Miroslav Trybuček před Michal Coufalem a Petrem Kyzivátem.

Bohužel všechny používané meteorologické modely předvídaly na následující dny počasí neslučitelné s plachtěním, což se pak hlavně v sobotu potvrdilo celodenním deštěm.

Letošní Pohár Českého Ráje 2022 tak byl proto v sobotu 30. 7. 2022 ukončen slavnostním vyhlášením těchto výsledků:

Pohár Českého Ráje 2022 – konečné výsledky po den 3

  1. M. Coufal + M. Musílek          AKJC
  2. Petr Kyzivát                            AKJC
  3. Aleš Holoubek                        AKJC

Kompletní výsledky PČR2022 viz SoaringSpot (https://www.soaringspot.com/cs/pohar-ceskeho-raje-2022-jicin-2022/results).

Napsali o nás – Jičínský deník (https://jicinsky.denik.cz/zpravy_region/na-kridlech-vetronu-brazdili-nebe-nad-jicinem-staci-sebrat-odvahu-rika-pilot-202.html)

Miloslav Hušek