3. Otevřené Mistrovství ČR ve Wingsuit Performance Flying 2022

Ve dnech 12.–15. 7. 2022 se konalo 3. Otevřené Mistrovství ČR ve Wingsuit Performance Flying již tradičně na letišti v Prostějově. Zúčastnilo se ho celkem 8 závodníků z nichž 7 bylo členů Aeroklubu ČR a jeden závodník přijel ze Slovenska. Současně s Mistrovstvím se konalo také FAI školení mezinárodních a národních rozhodčích pod taktovkou Mika Pennocka z Holanska. Mike byl současně hlavním rozhodčím soutěže. Máme radost, že mezi úspěšnými absolventy byl i český zástupce Jan Kleibl, který splnil náročná kritéria a stal se prvním českým národním rozhodčím pro Wingsuit Flying. Školení osobně navštívila a jednu lekci vedla Gill Bradley z Austrálie, ekonomka ISC FAI. Další lekce probíhaly i online s Randonem Connellem z USA a dalšími. Ostatní absolventi přijeli z Finska, Německa a Polska. Vítáme celkem 2 nové mezinárodní FAI rozhodčí a 5 národních rozhodčích.

Mistrovství ČR ve Wingsuit Flying probíhalo ve skvělé atmosféře. Výkony byly o hodně dál než v loňském roce a padaly také nové české rekordy. V disciplíně Speed dosáhl Karel Klíma průměrné horizontální rychlosti 270,4 km/h, v disciplíně Time vydržel letět Milan Hromada během jednoho výškového kilometru celých 74,8 sekundy a v disciplíně Distance překonal Karel Klíma opět za jeden výškový kilometr vzdálenost 3819 m. Celkovým vítězem a Mistrem České republiky se stal Karel Klíma, na druhém místě se s přehledem usadil Honza Beránek a na třetím místě Tadeáš Krofta. Všichni medailisté také přislíbili účast na letošním Mistrovství světa v USA a to i za nepříznivých podmínek, kdy se na MS ve Wingsuitu podařilo v AeČR získat finanční podporu jen pro jednoho závodníka. Společnost JUMP-TANDEM však přislíbila finanční pomoc i zbylým dvěma reprezentantům a tak věříme, že výsledky se kterými se vrátí pomůžou i v AeČR ke větší podpoře Wingsuiterů. V této nové disciplíně máme skvělé borce a můžeme brzy ze světových závodů vozit cenné kovy. Snad se to podaří už letos, nebo v příštím roce na Světovém poháru a Mistrovství Evropy. Obě světové soutěže se budou opět konat v ČR u nás v Prostějově. Prostějov byl mimochodem již hostitelem 2. FAI Mistrovství světa ve Wingsuit Flying v roce 2018.

Chtěli bychom poděkovat všem závodníkům, rozhodčím, manifestu i organizátorům za skvělé závody, při nichž se opět podařilo odlétat plný program všech soutěžních seskoků.