Mistrovství světa v plachtění juniorů (JWGC) Tábor 2022

Po několika letech příprav, více než třech týdnech usilovné práce a 11 letových soutěžních dnech je soutěž u konce. Výsledky jsou finální, ceny byly rozdány a předseda mezinárodní jury prohlásil soutěž za ukončenou. Letiště, které bylo ještě před několika hodinami plné kluzáků, stanů a karavanů, teď zeje prázdnotou. Hangár na briefingy, soutěžní kancelář a restaurace, které v posledních třech týdnech překypovali lidmi jsou nyní prázdné a zavřené. Ale přestože na letišti nezůstalo mnoho stop po tom, že se tam mistrovství vůbec kdy konalo, pro nás všechny zůstane mnoho vzpomínek a přátelství, které vydrží na vždy.

Mistrovství na letišti v Táboře proběhlo výborně a za to vděčíme mnoha podstatným aspektům. Nejdůležitější jsou vždycky lidé a hlavně díky nadšení všech pilotů, kapitánů týmů, pomocníků, pořadatelů a diváků proběhlo mistrovství s nezapomenutelnou atmosférou. Velké díky ale patří také všem našim sponzorům, bez kterých by se soutěž nikdy nemohla uskutečnit. Jejich velkorysé dary a příspěvky nám umožnily uspořádat soutěž na světové úrovni a motivovat výkony pilotů hodnotnými cenami. Důležité poděkování patří také Armádě České republiky a Řízení letového provozu za koordinaci využití vzdušného prostoru a zejména jejich ochotě poskytnout pilotům na šampionátu maximální svobodu ve vzduchu. A velké poděkování patří také všem lidem z Táborska, kteří se sice přímo nepodíleli na soutěži, ale poskytli závodníkům skvělé zázemím v Táboře a to i přes zvýšený hluk a provoz, které mistrovství přineslo.

Český tým s trenéry a pomocníky

Teď už ale je potřeba přenést naši pozornost k excelentním výkonům pilotů, kteří díky svým skvělým dovednostem a odhodlání vytvořili velmi napínavou soutěž a velmi těsný souboj o medailové pozice. A i když vyhrát by chtěl každý, tak juniorský mistr světa může být v každé třídě jenom jeden. V klubové třídě si tento titul vybojoval Finn Sleigh ze Spojeného Království. Těsné druhý byl jeho týmový kolega Toby Freeland a třetí místo obsadil Nils Fecker z Německa. Ve standartní třídě se novým juniorským mistrem světa stal Simon Briel opět ze Spolkové republiky Něměcko. A ve standartní třídě také zaznamenali největší úspěch naší čeští reprezentanti, kde Lukáš Kříž obsadil druhé místo a Jaromír Macoun místo třetí. V soutěži týmů se na prvním místě umístil národní tým Německa následovaný Francií a Nizozemskem.

Velká gratulace všem vítězům a díky všem za nezapomenutelné zážitky.

Další informace najdete na stránkách soutěže: https://www.jwgc2022.cz

Na reportáž z MS se můžete podívat v pátek 26. 8. ve 14:30 na ČT Sport.