Výsledky Mistrovství ČR V akrobacii kluzáků kategorií Sportsman a Intermediate a Zbraslavického poháru

První zářijový víkend 2.–4. 9. 2022 proběhlo MČR v akrobacii kluzáků nižších tříd ve Zbraslavicích. Oproti původně zvolenému termínu došlo k posunu začátku závodů o jeden den, první školní den si tak závodníci mohli užit s dětmi a někteří ve škole a v případě komplikací hrozilo dolétání programů až v neděli.

Tréninkové lety se naplno rozjely odpolene 1. 9. a pokračovaly i v pátek dopoledne. Po konzultaci se závodníky byly naplánovány čtyři programy pro každou z tříd. V plánu bylo odlétat první den dva programy do západu slunce a druhý den pokračovat dopoledne třetím a odpoledne čtvrtým programem. To samozřejmě kladlo zvýšené nároky na organizaci soutěže a letový ředitel Tomáš Jung musel co neefektivněji organizovat pohyb letadel na startu. Létalo se na tři ASK-21 a jeden MDM-1 Fox. Ty do vzduchu dopravovaly tři vlečné letouny. To se ukázalo jako správný počet a všech 17 závodníků mělo dostatek času na odpočinek i přípravu k letu.
O hodnocení se postaral tým rozhodčích pod vedením Jana Rolinka (CZE) ve složení Miloš Ramert (CZE), Lucie Pešková (CZE) a Jan Adam (CZE). Jan Adam byl jedním z členů zlatého týmu ze MS ve Francii a jeho pohled z postu rozhodčích byl přínosem pro obě strany. Ředitelem soutěže byl Miloš Ramert, výsledky zajistil Scoring Director Antonín Chovan, organizační štáb řídil Martin Mezera.

 

MČR – Kategorie Sportsman
Po prvních dvou povinných sestavách v kategorii Sportsman vedl Michal Richter velmi těsně následovaný Vaškem Polívkou. První tajná sestava přinesla prohození pořadí, kdy Vašek zaletěl na 72 % a byl průběžně první. Bohužel tempo neudržel a 4 HZ v poslední sestavě ho posunuly až na sedmé místo. Michal Richter zaletěl z 12 závodníků nejlépe (70,654 %) a zaslouženě získal zlato. Druhý skončil Tomáš Paďour (68,570, %) před Petrem Bartákem (67,284 %). Příští rok snad medailisty uvidíme ve vyšší kategorii.

 

MČR – Kategorie Intermediate
V této kategorii se zúčastnili pouze dva závodníci. Důvodem malého počtu závodníků je, že tuto kategorii „vysála“ vyšší kategorie Advanced a reprezentace. Noví borci nám musí nejprve dorůst. Zvítězil Vít Čtvrtníček (66,146 %) před Jiřím Krtičkou (61,754 %). Souboj to byl vyrovnaný, Krtičkovi se ve druhé sestavě nepovedl souvrat a ztrátu 1x HZ už do konce soutěže nedokázal dohnat.

 

Pohár – Kategorie Advanced
Již tradičně je tato kategorie „přílepkem“ mistrovství. Smyslem je, zvláště na konci sezóny, změřit výkonnost závodníků vyšší kategorie s ohledem na to, že někteří v této kategorii teprve začínají. Takovým začátečníkem byl Adam Pilc, který nastoupil proti zkušeným závodníkům Bartoňovi se Sehnalem. V poháru nelétali závodníci z minulého roku, kteří se nedávno účastnili MS ve Francii. Na letiště přijel účastníky podpořit čerstvý mistr světa v kategorii Advanced Oliver Adamy. Závod proběhl víceméně podle očekávání. Tomáš Bartoň (67,951 %) měl nad nováčkem Adamem Pilcem (65,045 %) v každé sestavě mírně navrch, Vašek Sehnal (59,824 %) měl stálou ztrátu hned z první sestavy za 1x HZ a vloženou figuru, v poslední sestavě „to vylepšil“ 1x HZ za vývrtku.

Kompletní výsledky najdete zde: https://acroscoring.aecr.cz/mcr-akzb2022/

Mistrovství ČR v akrobacii nižších tříd je tedy za námi a s ním i hlavní soutěžní sezóna. Celkový počet 17 závodníků je dobrý, výsledky zvláště v první polovině startovního pole v kategorii Sportsman jsou velmi vyrovnané s vysokým hodnocením 65-70 %. I naprostý nováček Jaroslav Seidl dosáhl na 60,697 % bez jediné HZ. Doufejme tedy, že kvalita a chuť závodníkům vydrží i do dalších let.

V této sezóně nás čekají ještě tradiční i nově vzniklé pohárové soutěže Mladoboleslavský pohár, Radyňský loop a Brněnské kotól. Tyto drobné pohárové soutěže umožní zvláště místním borcům vyzkoušet si atmosféru závodů v domácím známém prostředí a propagovat náročný a krásný sport, jakým letecká akrobacie beze sporu je. Z malých závodů vycházejí nové hvězdy soutěžního nebe a noví mistři světa, kteří důstojně reprezentují naši republiku. To vše za naprosto nepochopitelného nezájmu a nulové podpory ze strany státu.