Výsledky soutěže Radyňský Looping 2022

První říjnový víkend 2022 se na letišti Aeroklubu Plzeň-Letkov konal Radyňský Looping 2022. Jednalo se o další první ročník tradiční soutěže v letecké akrobacii! Nad letištěm bylo vidět jak bezmotorovou, tak i motorovou akrobacii.

Bohužel počasí závodům příliš nepřálo, proto se odlétala jen jedna akrobatická sestava v každé kategorii. Poslední dva starty bylo nutné trochu improvizovat.

V kategorii SPORTSMAN létalo 8 soutěžících v různém stupni rozlétanosti. Zlato si odnesl Jiří Procházka z Toužimi před domácím Petrem Bartákem. Dále už následovala skupina nováčků. Juniorská akrobatka Andrea Zahradníková se sestavou popasovala nejlépe a zaletěla soutěžní let jako třetí nejlepší!
Do kategorie INTERMEDIATE/ADVANCED patřili z celkových 14 soutěžících jen 3 piloti. Všichni tři trénují akrobacii v GACu Benešov. Třetí místo obsadil Martin Stránský. Druhé si pak vylétal Adam Pilc. Nejlépe se však povedl let Markovi Veselému, který skončil na prvním místě.

Třetí kategorie spadala do motorové akrobacie. Konkrétně to byla kategorie SPORTSMAN. V ní si své umění poměřili jenom dva místní piloti na krásném českém letadle Zlin-526L s americkým motorem, neboť jeden z přihlášených omarodil a další pro celkovou prochladlost také neletěl. Na výsledcích se podepsala celková neznalost a nekoncepčnost výcviku „v domácím prostředí“, kdy se akrobati snaží rozložit hlukovou zátěž mimo letiště a tak nelétají v boxu. V ostrém provozu na soutěži se pak se sestavou nejsou schopni do boxu vejít. Zvláště pokud fouká čerstvý vítr a sestava začíná po větru… Rozhodčí tak měli největší úkol se shodnout, které figury ještě budou hodnotit a které už jsou opravdu mimo box. S nástrahami počasí se lépe vyrovnal Jakub Taussik před Petrem Huclem (oba Plzeň-Letkov).

Radyňský Looping 2022 je za námi a i přes fakt, že se pomalu a jistě blíží konec soutěžní akrobatické sezóny, a že se jednalo o první ročník této soutěže, a že bylo větrné a deštivé počasí… a spousta dalších překážek, která k prvnímu ročníku patří, si všichni zainteresovaní tento den naplno užili! Pro závodníky, z nichž mnozí byli na soutěži poprvé, to bylo velmi poučné a cenné. Doufáme, že se s nimi uvidíme za rok opět někde na soutěži! 

Kompletní výsledky soutěže najdete zde: https://acroscoring.aecr.cz/letkov-2022/

Příští víkend bude poslední akrobatická soutěž sezóny – Brněnské kotól 2022. Pro moravské akrobaty a obyvatele Brna ideální možnost jak si osahat akrobatickou soutěž prakticky uprostřed Brna.