Databáze letišť a letecká mapa on-line

Rodina digitálních produktů Databáze letišť má nový přírůstek. K mobilním apkám pro telefony a tablety Android a Apple nově přibyla on-line webová apka pro internetové prohlížeče. Najdete ji na adrese www.dl.cz (DL jako Databáze Letišť). Je optimalizovaná nejen pro zobrazení na velkých obrazovkách stolních počítačů, ale také na malých displejích tabletů a mobilních telefonů.

Webová apka www.DL.cz

Webová aplikace je přístupná zdarma. Najdete v ní informace o všech letištích z Databáze letišť a také leteckou mapu ve všech oblíbených měřítkách. Měřítko mapy se automaticky mění se zobrazenou úrovní zoomu – od přehledky 1:1 500 000, přes plánovací mapu 1:1 000 000, základní navigační mapu 1:500 000 až po podrobnou přibližovací mapu 1:200 000. V mapě jsou zakresleny všechny letecké objekty a vzdušné prostory. Na jednotlivé letecké objekty je možné kliknout a zobrazit si podrobné informace o nich. Jedná se především o letiště a plochy pro UL letadla, heliporty, PG plochy, ale také navigační zařízení a body, letecké překážky. Ve webové apce můžete samozřejmě vyhledat vaše oblíbené letiště i bez klikání do mapy. Na bočním/spodním panelu najdete pod tlačítkem lupy podrobné vyhledávání. Letiště a ostatní body můžete vyhledat podle názvu nebo ICAO kódu, ty co nemají oficiální ICAO kód podle GPS kódu.

Do budoucna plánujeme propojit webovou apku s mobilní apkou pro tablety a telefony pomocí uživatelského účtu. Pak bude možné v mapě na počítači zobrazit například záznam proletěných letů, uložené vlastní body a naplánované tratě z mobilní apky. V další fázi bychom rádi vytvořili modul pro plánování letů pro mobilní apku přímo na počítači. Let, který si naplánujete na vašem počítači doma nebo v kanceláři, se vám pak automaticky zobrazí ve vaší mobilní apce na tabletu nebo telefonu. Tam stačí let aktivovat, aby vás mobilní apka začala vést po naplánované trati. Ve vývoji pokračujeme postupně – v rámci finančních možností. Všechny papírové i digitální produkty Databáze letišť jsou financovány čistě z prodeje tištěných publikací a map a z licenčních poplatků za užívání mobilní apky. Databáze letišť nedostává a nikdy nedostávala žádné granty ani dotace.

Mobilní apka Android + Apple

Nová mobilní apka Databáze letišť pro telefony a tablety Android i Apple má za sebou první úspěšnou sezónu. V průběhu léta jsme na apce hodně pracovali a podařilo se nám dodělat všechny významné moduly pro obě platformy. Apka vám ukáže kde jste v mapě a jaké vzdušné prostory jsou okolo vás, podrobné informace o všech letištích a leteckých objektech a také vás bude spolehlivě navigovat po vámi vytvořené trati. Trať můžete vytvářet výběrem z otočných bodů nebo pohodlně přímo prstem v mapě. Když máte trať hotovou, stačí ji aktivovat a apka vás povede po jednotlivých ramenech trati a bude vás informovat o průběhu letu v přehledném navigačním štítku. Rychlá modifikace trati je možná přímo za letu – jednoduše prstem v mapě. Přidání nebo odebrání otočného bodu na trati je otázkou okamžiku a hned se vám přepočítá také navigační štítek. Hlavní devizou apky jsou však detailní a aktuální informace z Databáze letišť o všech letištích a vzdušných prostorech. Navíc apka obsahuje on-line meteo informace – meteoradar od ČHMÚ, regionální předpovědi, aktuální regionální QNH, METARy a TAFy. A pokud hůře vidíte, stačí v nastavení jednoduše vybrat větší písmo a zvětšení mapy, aby pro vás bylo používání apky pohodlné a bezpečné.

Kdo jste apku ještě nevyzkoušel, zde jsou odkazy na její stažení, na stažení rychlého průvodce apkou a na on-line nákup licence pro zobrazení leteckých dat. Roční licence stojí 850,- Kč a je platná 12 měsíců od nákupu. Jednu licenci můžete aktivovat zároveň na jednom telefonu a jednom tabletu, může jít i o kombinaci Apple + Android.
Apple: https://apps.apple.com/cz/app/id1292386635
Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.elsosystems.dbl
Průvodce apkou: https://www.aerobaze.cz/app/DLapkaHelp.pdf
Zakoupení licence pro zobrazení aktuálních leteckých dat: https://www.aerobaze.cz/app/user/buynew.php

Nové vydání Databáze letišť 2023

26. ročník VFR leteckého průvodce Databáze letišť 2023 by měl dle edičního plánu vyjít 23. března 2023. Databáze letišť bude samozřejmě obsahovat sadu leteckých map – jako každý rok. Výhodné předplatné Databáze letišť 2023 se jako obvykle otevře na začátku ledna a stávající předplatitelé obdrží automaticky výzvu k úhradě na nové vydání. Pokud předplatné ještě nevyužíváte, můžete si jej objednat hned teď – je to jednoduché, rychlé a navíc ušetříte. Stačí vyplnit doručovací údaje ve formuláři pro přihlášení k předplatnému na našem webu https://www.aerobaze.cz/predplatne/. V roce 2023 bude i nadále pokračovat dlouhodobá spolupráce s LAA ČR – svazem UL létání. Všichni aktivní členové (kteří uhradí členské příspěvky svazu UL a příspěvky LAA ČR) obdrží tištěné vydání Databáze letišť 2023 včetně leteckých map.

Ukončení PROFI verze v tištěné podobě

Změnou pro rok 2023 je ukončení vydávání PROFI verze Databáze letišť v tištěné podobě. Rychlý technologický pokrok ve vývoji mobilních zařízení – chytrých telefonů a tabletů – způsobil v posledních letech velké změny v postupech předletové přípravy a používání leteckých informací za letu. Stejně tak uživatelé PROFI verze Databáze letišť již několik let postupně přecházejí na používání mobilní apky. Je to vcelku pochopitelný trend, obzvláště u PROFI verze – která obsahuje hodně potištěného papíru, proto je vcelku těžká a rozměrná. Zobrazení informací na tabletu či mobilním telefonu je pochopitelně pohodlnější a také jejich udržování v aktuální podobě je výrazně jednodušší.

Z uvedených důvodů již v roce 2023 PROFI verze Databáze letišť nebude vydána v tištěné – papírové formě. PROFI verze bude samozřejmě i nadále součástí mobilní apky ve formátu PDF. Ale nemusíte se bát – klasickou Databázi letišť včetně letecké navigační mapy 1:500 000 a letecké plánovací mapy 1:1 000 000 plánujeme vydávat i nadále v papírovém vydání. Jsem přesvědčen, že tenký svazek Databáze letišť se vždy vejde do kapsy v kabině letadla a v případě „výpadku” mobilního zařízení je to nejlepší záloha.

Patrik Sainer, vydavatel vaší Databáze letišť