Aeroklub ČR na letišti v Roudnici vyhlásil nejlepší letecké sportovce minulého roku

V anketě zvítězili parašutisté Dukly Prostějov (P. Chládek, J. Gečnuk, M. Kříž, H. Tábor a O. Šorf), kteří potřetí v řadě získali titul mistrů světa družstev. Na druhém místě byl oceněn tým mistrů světa bezmotorové letecké akrobacie Advanced GLD (O. Adamy, J. Adam a A. Klenka) a pomyslný bronz si odnáší mladá letecká modelářka (T. Vosejpková). Zvláštní ocenění za celoživotní přínos sportu převzala plachtařka Jana Vepřeková, která se v průběhu 41 reprezentačních let zúčastnila historicky nejvíce mistrovství světa a Evropy, z kterých přivezla 10 medailí.

Součástí programu akce Letecký sportovec roku 2022, kterou živě vysílala Česká televize, byly i ukázky jednotlivých odvětví leteckého sportu.

Záznam z přímého přenosu je v archivu České televize: https://www.ceskatelevize.cz/porady/13414389646-studio-ct-sport/223471290151085/

Pozvání na zajímavou akci přijala také celá řada významných hostů, oceněným přijeli pogratulovat např. nově zvolený prezident Petr Pavel, ministr dopravy Martin Kupka, velitel vzdušných sil Armády ČR Petr Čepelka, generální ředitel Řízení letového provozu Jan Klas, předseda NSA Ondřej Šebek, předseda Sdružení sportovních svazů ČR Zdeněk Ertl, předseda ČUS Miroslav Jansta, ředitel ASC Dukla Pavel Benc, europoslanec Alexandr Vondra, poslanec Jakub Janda, starosta Roudnice nad Labem František Padělek, ale také herec Ondřej Vetchý, zpěvák Mirai Navrátil, režisér a producent Václav Marhoul a další. Pořadem provázel Stanislav Berkovec.

Všichni hosté vyzdvihli nebývalé úspěchy našich leteckých sportovců, kteří vloni získali více než dvě desítky titulů mistrů světa a Evropy a 65krát stáli při těchto vrcholných soutěžích na stupních vítězů. Generál Petr Pavel parafrázoval známý výrok W . Churchilla, oceňující přínos českých letců v bitvě o Anglii, slovy: „tak malá hrstka lidí udělala tak moc pro Českou republiku“. Ministr Martin Kupka poděkoval všem úspěšným leteckým sportovcům za skvělou reprezentaci a šíření dobrého jména České republiky ve světě.

Komise měla těžký úkol a musela vybrat jen několik sportovců z mnoha reprezentantů, kteří získali v roce 2022 medaile. Seznam všech získaných medailí z mistrovství reprezentantů – členů Aeroklubu České republiky je zde: https://www.aeroklub.cz/reprezentace-2022/

Foto: Jan Hodač, Jan Žemlička.

Seznam oceněných sportovců

1 Tým Dukla Petr Chládek parašutismus
  Jiří Gečnuk
Miloslav Kříž