WISC 2023 Slovensko

Ve dnech 19.–22. 4. 2023 se konalo 4. otevřené mistrovství světa v tunelovém létání, které pořádal tunel Hurricane Factory v Liptovském Mikuláši na Slovensku.

Česká delegace byla jako vždy jednou z těch největších, jelikož jsme měli zastoupení ve všech disciplínách kromě Solo freestyle junior. Česká Republika měla zastoupení v disciplínách Junior Dynamic 2way (2 týmy), Dynamic 4way, Junior FS, FS Open, FS Female, VFS a Solo freestyle.

 

Na medailovou pozici se dostal jen juniorský tým ve složení Kryštof Rulf, Martin Stránský, Denisa Jeziaková a Michal Mikolášek, kteří zvítězili s bodovým průměrem 23,6 bodů na kolo s přehledem nad soupeři ze Slovenska. Bohužel vzhledem k malé účasti týmů byli z oficiální soutěže FAI vyloučeni (nutná účast alespoň 4 týmů), ale i přes to na závěrečném ceremoniálu obdrželi zasloužené medaile.

 

Zajímavou bitvu svedl ženský tým FS Female ve složení Sabina Cioleková, Karolína Henková, Adéla Veselá a Viktoria Nováková o třetí místo se světovou špičkou z Velké Británie. Bohužel tentokrát zvítězil Britský tým, který si odvezl bronzovou medaili, ale s rozdílem pouhého jednoho bodu na kolo oproti českým reprezentantkám.

Velkou radost měl nakonec český VFS tým, který vyplnil do puntíku rčení „soutěž končí posledním seskokem“, jelikož se jim podařilo v posledních dvou kolech vybojovat náskok nad švédským týmem a skončit na krásném sedmém místě.

Podobné drama se odehrávalo v kategorii FS Open, kde český tým zápolil s dalšími pěti týmy na velice podobné výkonnostní úrovni. Od 6. do 12. místa soupeřily týmy s rozdílem jednoho bodu. Díky poslednímu povedenému kolu se týmu ve složení Dagmar Bezděková, Martina Vaváčková, Jakub Klapka a Lukáš Kadeřábek podařilo dosáhnout slušného osmého místa s minimálním bodovým odstupem na místo šesté.

 

První FAI závody absolvovaly také dva juniorské dynamické týmy ve složení Nastia Okhmat s Danielou Havlovou a Tereza Martínková a Valerim Vaselkem ml., které skvěle zabojovaly a umístily se na 4. a 5. místě ve světové konkurenci. Juniorům moc gratulujeme a doufáme v další úspěchy.

 

Tým Dynamic 4way ve složení Radek Meduna, David Ferrera, Čestmír Frič a Jan Turek se umístili na pátém místě, Martin Dědek v kategorii Solo Freestyle se umístil na výborném sedmém místě.

 Tým VFS Vertical4s skončil na 7 místě ve složení Martin Janík, Gustav Rost, Valerij Vaselko st. a Volodya Shimkiv.

 

Závody byly pro českou výpravu velice povedené i přes nižší medailový zisk v porovnání s evropským šampionátem v roce 2022. Obrovský dík patří ale nejen sportovcům, ale především trenérovi a organizátorovi Janu Klapkovi, bez jehož entuziazmu by česká účast nebyla zdaleka tak vysoká. Velký dík patří i Radkovi Medunovi, který se obdobně stará o dynamické juniorské týmy. V neposlední řadě patří obrovský dík také Aeroklubu České republiky, bez jehož podpory bychom zdaleka nedosahovali takto skvělých výsledků.