AZ CUP Zbraslavice 2023

Na letišti Zbraslavice se konal tradiční závod AZ CUP 2023. Od 25. května do 3. června se zde utkalo 59 pilotů ve dvou třídách: klubové a kombinované. Pozdější termín byl organizátory zvolen po dohodě s Armádou ČR z důvodu, že pro realizaci tak rozsáhlého závody nebylo možné zajistit volný vzdušný prostor v tradičním jarním termínu. Závod byl plný nádherných letů a dramatických momentů. 

AZ CUP je obvykle první velká soutěž plachtařské sezóny v České republice, která se pořádá již od roku 2010. Soutěž je otevřena pro piloty z různých zemí a nabízí jim možnost změřit si síly na různorodých tratích. Soutěžící musí splnit určité kvalifikační požadavky, jako je například stříbrný odznak FAI nebo nálet 100 hodin jako PIC v kluzáku. Není to tedy soutěž pro začátečníky a tomu odpovídají délky tratí. 

Soutěž probíhala v deseti dnech, z nichž devět bylo soutěžních a jeden byl odpočinkový. Každý den byla vypsána disciplína, která mohla být buď racing (přesně daná trať) nebo AAT (Assigned Area Task – úkol s přidělenou oblastí). V obou případech museli piloti proletět startovní pásku, několik otočných bodů a cílovou pásku. Vítězem disciplíny se stal ten, kdo proletěl trať nejrychleji nebo kdo dosáhl nejvyšší rychlosti a vzdálenosti v AAT.

Ve třídě klubové soutěžilo 27 posádek, které létaly na starších nebo méně výkonných kluzácích s rozpětím křídla maximálně 15 metrů. V této třídě dominoval Jaroslav Tomaňa z Aeroklubu Zbraslavice, který vyhrál šest disciplín a celkově nasbíral přes 8 500 bodů. Na druhém místě skončil Pavel Trybenekr z Aeroklubu Hořice s 8 430 body a na třetím Ivan Harašta z Aeroklubu Toužim s 8 364 body.

 

Ve třídě kombinované soutěžilo 32 posádek, které létaly na modernějších a výkonnějších kluzácích s rozpětím křídla nad 15 metrů. V této třídě vyhrál s velkým náskokem Radek Krejčiřík z Aeroklubu Hranice, který zvítězil v šesti disciplínách a celkově získal téměř 8 300 bodů. Na druhém místě se umístil Petr Krejčiřík také z Aeroklubu Hranice s 7 812 body a na třetím dvoumužná posádka Radek Kučírek a Vladimír Tvrdík z Aeroklubu Havlíčkův Brod se 7 722 body.

 

 

Soutěž byla nejen sportovním, ale i společenským podnikem, kde se piloti mohli setkat, vyměnit si zkušenosti a pobavit se. Organizátoři se postarali o bohatý doprovodný program, který zahrnoval například večer s udírnou nebo slavnostní ukončení s rautem. Soutěžící i diváci si tak mohli užít plachtařskou atmosféru a podpořit své oblíbence. Fanouškům za pracovními stoly byl k dispozici online tracking pomocí sítě OGN.

 

Jako zajímavost bylo pro srovnání výsledků z alternativního a klasického výpočtu použito stejných dat a soutěž je tak možné porovnat disciplínu po disciplíně. Alternativní způsob výpočtu je v posledních letech používán v USA a na Novém Zélandu, ale postupně proniká na Evropské šampionáty. Protože v určitých situacích vyžaduje jinou sportovní taktiku, je dobré se s ním před ostrým nasazením seznámit. 

 

Plachtařská sezóna 2023 teprve začíná a čekají nás další zajímavé soutěže. Držme palce našim plachtařům a těšme se na další letecké zážitky.