Wingsuit First Flight Camp – Plzeň 2023

Wingsuit flying je v České Republice poměrně mladá a příliš neprovozovaná disciplína parašutismu. Většina parašutistů jistě na internetu zahlédla nějaké to video z těchto skoků, ale jen někteří se rozhodnou vyhledat cestu a tuto disciplínu si vyzkoušet. Velkou překážkou je sehnání adekvátní kombinézy pro první lety a samozřejmě získání teoretických znalostí.

Výuky se chopili instruktoři z Aeroklubu Plzeň-Bory (Jan Beránek a Tadeáš Krofta) a kombinézy dodal Aeroklub České Republiky. Již po třetí se tak konal Wingsuit First Flight Camp, tentokrát na domovském letišti v Líních.
A co se na takovém kempu vlastně dozvíte? K čemu je to vlastně dobrý?
„Zaměřujeme se na bezpečnost, protože to je hlavním úskalím takového létání. Obléct si kombinézu, skočit, nějak letět / padat a pak se zachránit padákem, totiž zvládne kde kdo. Ale udělat to tak, aby u toho pilot nikoho neohrozil (včetně sebe), to už je složitější úkol. Studenti pak odchází se čtyřmi až šesti skoky, znalostmi o výběru svého wingsuitu, plánování letu, řešení nouzových situací a dalšími důležitými informacemi, nezbytnými pro jejich první bezpečné lety.“
Třídenního kempu se v Plzni zúčastnilo 5 parašutistů, z toho jeden již podruhé. Instruktoři skáčou se studenty jednotlivě, zaprvé aby se předcházelo kolizím nezkušených letců a za druhé kvůli natočení a vyhodnocení každého letu zvlášť.

Druhý a poslední kemp tohoto roku, budou mít kluci v Klatovech v polovině srpna. Více informací naleznete v události na FB Aeroklubu Plzeň-Bory (https://www.facebook.com/events/578245830819162).