MS v akrobacii na kluzácích Advanced a Unlimited v Toruni právě začalo – a pro nás velmi úspěšně!

Devítičlenná výprava reprezentantů Aeroklubu ČR má za sebou první soutěžní disciplínu Mistrovství světa v akrobacii na kluzácích kategorií Advanced a Unlimited. A hned zlatá medaile za vítězství mezi jednotlivci ve Free Known programu v kategorii Advanced!  Nicméně národní družstvo po této první sestavě také vede v průběžném pořadí hodnocení družstev.

 

Co tomu ale předcházelo zde přímo v Toruni? 

 Trenér družstva Advanced Miloš Ramert vsadil na delší aklimatizaci, proto po sobotní cestě a transportu akrobatického kluzáku naši letci na letišti Toruň – Bielany intenzivně trénovali od soboty do úterý a osvojovali si nezvyklou orientaci v prostoru v místí ploché krajině, zvykli si na vzlety přes les a přistání přímo přes komplex budov a hangárů.

Ve středu po oficiálním brifinku proběhlo ještě losování pořadí a brifink pro výběr figur pro tajnou sestavu, M. Ramert s P. Vávrou se navíc zúčastnili jednání Subcomity pro bezmotorovou akrobacii CIVA, kde se řešily poměrně závažné úpravy pravidel našeho sportu pro příští roky.

Středeční podvečer patřil oficiálnímu zahajovacímu ceremoniálu s nezbytnými proslovy a hymnami – polskou a hymnou FAI. Následující banket s pohoštěním všichni poměrně rychle opustili – excelentní dobroty nasytily soutěžící, organizátory i funkcionáře dostatečně rychle a soutěžící také chtěli zůstat v plné síle na 1. soutěžní den – čtvrtek  27. 7. 2023

Letový brifink v 8.00, 1. start v 9.00 – to je běžný režim, když počasí vyhovuje pravidlům. Pořadí č. 1 v soutěžních letech si vylosoval náš Tomáš Michálek, tak kromě předletce neměl možnost posoudit vliv výškového větru na snos v soutěžní sestavě. V této situaci určitě každému pracují nervy nejvíc během aerovleku do 1200 m výšky, kde po vypnutí začíná samotná akrobatická sestava. Tomáš letěl slušně a obsadil 8. místo z 34 soutěžících v kategorii Advanced.

Aby nervů nebylo málo, během letu Vildy Říhy občas zavibrovala lišta pravé brzdící klapky našeho soutěžního kluzáku, která za velkých rychlostí a násobků přestala doléhat a odsávala se. Oprava seřízení zabrala zbytek času do přestávky na oběd a se souhlasem technické komise i soutěžní jury byly soutěžní lety dalších našich čtyř reprezentantů odsunuty na konec pořadí po přestávce a během pauzy jsme měli schválen krátký technický let na ověření, zda se seřízení povedlo.

 

Výsledky Advanced

Na některých menších chybách v provedení sestav bylo toto nepříjemné narušení běžného režimu soutěžního dne na našich poznat. Nejméně chyb udělal Marek Veselý a vylétal medaili Mistra světa ve Free Known sestavě a výkony ostatních členů družstva zatím stačily na průběžně první místo v hodnocení týmů.

 

Výsledky Unlimited

Hodnocení odpolední části soutěže – kategorie Unlimited, kde mezi 16 soutěžícími létají i naši Miroslav Červenka a Přemysl Vávra, nebylo ještě v pátek ráno uzavřeno. Předběžné výsledky zde:

 

Jde pouze o začátek soutěže – mnohé se může změnit. Ale podle zvuků hustého deště zvenku a meteopřepovědi to dnes vypadá na neletový den a také na další dny se počasí chystá potrápit nervy natěšených akrobatů.

                                               Z polské Toruně zdraví

                                                                                      Miloš Ramert.