České plachtařky mistryněmi světa, ve Španělsku zazněla česká hymna hned třikrát

V červenci se sešly ženy z celého světa ve španělském Garray, aby bojovaly o titul mistryň světa. V konkurenci 48 pilotek ve třech třídách se podařilo českému týmu dosáhnout na týmové vítězství a tři individuální medaile. Hned dvě z nich byly zlaté.

 

48 pilotek, 14 národností

Devět českých pilotek reprezentovalo Českou republiku napříč všemi třemi soutěžními třídami. Zajímavostí mistrovství byla účast brazilské ženské reprezentace, která se účastnila MS žen poprvé. Podařilo se odlétat celkem deset platných disciplín, ve kterých počasí pilotky zkoušelo ve všech možných situacích od čisté termiky, kumulů, bouřek, konvergence, ale i větrného počasí.

 

„Španělské počasí se nám během dvou týdnů závodu i týdnu tréninku ukázalo opravdu ve všech barvách. Během prvních letů jsme si vyzkoušely slabší podmínky se 3/8 kumulů a zhoršenou dohledností kvůli kouři, který dorazil přes Atlantik až z Kanady. Poté většinu závodu převládala veliká horka se silnějším větrem a se střídavými pásy kumulů a čisté. Několikrát se šťastlivcům podařilo využít i vlnění na kumulech. Párkrát dorazily i přeháňky s neutichajícími blesky a krupobitím provázené nárazy větru, které odfoukly i náš týmový stan. A až poslední soutěžní den se nám ukázalo Španělsko v té očekávané formě “Evropské Austrálie” se silným stoupáním a nekonečnými řadami ve více než dvou kilometrech nad zemí“, říká Michaela Rendlová, reprezentantka 18m třídy.

 

 

Dvě mistryně světa a jedna vicemistryně

Týmová spolupráce je v leteckém sportu klíčovým prvkem úspěchu. Napříč třídami se českým pilotkám podařilo udržet spolupráci, a tak se může český tým radovat hned ze dvou nových mistryň světa.

 

„Plánování tratí nám umožňovalo spolupracovat napříč třídami, hlásit si stoupáky, ale i sdělovat relevantní informace o počasí. S Danou a Janou máme spolupráci nacvičenou z místních soutěží, s holkami z ostatních tříd se také dobře známe, tak byla radost létat spolu. Měly jsme perfektní tým pomocníků v čele s tým kapitánem, kteří nám poskytovali nadstandardní servis na zemi, trpěli vedra, honili týmový stan po letišti, když foukalo, a drželi nám pěsti u trackingu“, říká Barbora Moravcová.

 

V 18m třídě se stala mistryní světa Alena Netušilová, která navázala na loňský úspěch z mistrovství světa žen, odkud si odvezla bronzovou medaili. Dominanci českých pilotek v této třídě potvrzovaly její týmové kolegyně Michaela Rendlová, která se umístila na bramborové medaili, a Hana Trešlová, která obsadila pozici pátou.

 

Ve standardní třídě se stala mistryní světa Barbora Moravcová, která se tak stala třetí Češkou pyšnící se titulem mistryně v této třídě. Její týmové kolegyně nebyly od stupňů vítězů daleko, Daně Novákové se podařilo vylétat pátou pozici, Janě Trešlové pak pozice sedmá.

 

Ke zlatému hattricku chybělo opravdu jen málo, v klubové třídě se podařilo Michaele Křížové vybojovat stříbrnou medaili ve spolupráci s Terezou Koubkovou, která se umístila na bramborové medaili, a Petrou Pískatou, která obsadila devátou příčku.

 

Kvality českých pilotek potvrdilo vítězství v týmové soutěži, odkud si odvezly týmové zlato. Česká hymna zazněla ve Španělsku tedy hned třikrát.

 

K týmovému úspěchu přispívá kromě podpory Aeroklubu České Republiky i tým skvělých pomocníků a týmový kapitán, kterým byl ve Španělsku zkušený Petr Krejčiřík.

 

Právě Petr Krejčiřík převzal od tamního organizátora FAI vlajku pro aeroklub pořádající následující Mistrovství Světa žen, kterým bude v roce 2025 Aeroklub Zbraslavice. Za dva roky se tedy budou naše pilotky snažit o obhájení titulu v domácích podmínkách.

 

Oficiální webová stránka závodů 2023: https://wwgc2023.org/

 

Kompletní výsledky: https://www.soaringspot.com/en_gb/12th-fai-womens-world-gliding-championship-garray-2023/