Čeští junioři posbírali medaile na Mistrovství Evropy v bezmotorovém létání a po 71 letech mezi nimi byla žena

Po dvou týdnech v dánském Arnborgu zazněla v sobotu 12. srpna česká hymna při předávání cen na Mistrovství Evropy juniorů v bezmotorovém létání. Český tým oslavil nejen tři medailové pozice ve standardní třídě, ale zároveň se těší z vítězství celého českého týmu mezi 13 dalšími národnostmi. Mezi oceněnými stála na pódiu po 71 letech žena.

 

Šest českých juniorských pilotů na 6. mistrovství Evropy

Šest juniorských pilotů reprezentovalo Českou Republiku na 6. Mistrovství Evropy, kde se celkem setkalo 56 soutěžících. V klubové třídě se v první třetině výsledkové listiny umístil Jan Šťastný a nedaleko za ním jeho “parťáci” Tomáš Hynek a Vladimír Hammer

 

Nový mistr Evropy Lukáš Kříž

Tým ve standardní třídě se spolu udržel nejen ve vzduchu, ale i na zemi na stupních vítězů, a může se tak nyní radovat z nového mistra Evropy Lukáše Kříže, vicemistra Jaromíra Macouna a bronzové Michaely Rendlové. Díky těmto úspěchům překonal i český tým veliký milník, kdy prvně od roku 1952 a Hanny Reitsch stála žena na stupních vítězů na mezinárodním plachtařském mistrovství.

 

„I když by se mohlo zdát, že je v letadle každý sám za sebe, tak právě skvělí parťáci, pečlivá příprava, zázemí a upřímná spolupráce jsou naprosto zásadní k úspěchu, a to všechno se u nás tak krásně sešlo. Samozřejmě jsem pyšná i za osobní ženský úspěch, ale moc dobře vím, že bez Járy a Lukáše bych se nikdy tolik neradovala. Moc doufám, že se nám tohle společné kouzlo podaří udržet i příští rok na Mistrovství světa a uslyšíme tak znovu a znovu naši hymnu,“ říká Michaela Rendlová. 

 

“Než jsem do Dánska odjížděl, nepochyboval jsem, že Lukáš medaili přiveze. Kdyby mi někdo řekl před závodem, jak to dopadne, tak bych tomu nikdy nevěřil. Z předchozího roku jsme již věděli, že spolupráce s Lukášem nám sedí a je úspěšná. Míša se plnohodnotně zapojila a výborně tým doplnila a mohla se tak podílet na výborném výsledku,” dodává vicemistr Evropy Jaromír Macoun.

 

Úspěch se dostavil navzdory komplikovanému počasí

Z celkem 13 soutěžních dní byly kvůli komplikovanému počasí platné jen 4 disciplíny, ve kterých úspěch určovalo spoustu proměnných. Zásadním faktorem bylo tedy i velmi pečlivě připravené týmové zázemí, proto by bez kapitána Lukáše Hynka, podpory Aeroklubu České Republiky, několika trenérů a mnohých oddaných pomocníků nebyl žádný z těchto úspěchů dosažitelný.

 

Celý český tým už se těší na další společné úspěchy příští rok na Mistrovství světa juniorů, který organizuje v Polsku Ostrov Velkopolský. 

 

Oficiální webová stránka závodů: https://jegc2023.dk/