Výsledky soutěže Podhořanské vejvraty 2023

O víkendu proběhl na letišti v Podhořanech první ročník akrobatických závodů závodů v kategoriích Sportsman a Intermediate. Závody pořádal Východočeský aeroklub Pardubice pod dohledem OSK Akro Aeroklubu České republiky.
Cílem soutěže bylo nejen určit toho nejlepšího v každé kategorii, ale také ověřit vhodnost letiště a připravenost organizačního štábu k organizování sportovních podniků. V historii bylo letiště v Podhořanech svědky mnoha plachtařských soutěží vč. juniorského mistrovství ČR v plachtění, ale díky problematickému vzdušnému prostoru se zde organizace soutěží prakticky zastavila. 
 
V pátek 11. 8.2023 od rána létali závodníci tréninkové lety. Sobota 12. 8. byla vyhrazena k samotným závodním letům.
Na závody se přihlásilo celkem 11 letců. Z toho 8 závodníků do kategorie Sportsman a 3 do kategorie Intermediate. Závodilo se na letadle zapůjčeném od  AeČR ASK 21 OK 7521 a soukromém letadle PIK 20D OM 5133. Vlečná byla z VAPu – Z226 OM TRD.
Pro všechny účastníky bylo zajištěno stravování, občerstvení a ubytování po celou dobu závodů.
 

Výsledková listina

Kategorie Sportsman:
 
Kategorie Intermediate:
 
Kompletní výsledky najdete na obvyklém místě: https://acroscoring.aecr.cz/podhorany-pv2023/
 
Organizační tým
Rozhodčí: Jan Rolínek, Jan Adam, Marek Veselý
Asistenti: Adam Pilc, Jan Kotíšek, Martin Stránský
Scoring director: Martin Stránský
Contest director: Miloš Ramert
Provozní ředitel: František Treml
Jury: Jan Černý
Vlekaři: Libor Smolík, Milan Švorc, Milan Havlík 
 
 
Závody byly plánovány pro obě kategorie na dvě kola. Bohužel po prvním kole, po odlétání 12 soutěžních letů, musely být Podhořanské vejvraty přerušeny a závod ukončen. Stalo se tak po letecké nehodě se šťastným koncem. Pilot Petr Nerad na svém letadle PIK20D letěl poslední soutěžní sestavu prvního kola. Po figuře č. 6 (výkrut) došlo bezprostředně po této figuře k destrukci levého křídla ve výšce cc 400 – 500 m AGL. Petr Nerad zachoval klidnou hlavu a po odhození kabiny a odpoutání se z pasů z kluzáku vyskočil ve výšce cca 200 m AGL.  Po otevření záchranného padáku přistál na poli. Petr, díky své velmi rychlé reakci a zvládnutí seskoku, vyšel z této nehody bez jakéhokoliv zranění. Nepříjemná chvíle se tak záhy změnila v obrovskou úlevu všech účastníků a pořadatelů. Večer a ještě druhý den se na letištním baru slavily Petrovi druhé narozeniny. 
 
Za pořadatele, aeroklub VAP a letiště Podhořany, děkujeme všem pomocníkům, rozhodčím a závodníkům za přípravu a organizaci závodů, za účast a především za pomoc s řešením nehody. 
 
Letu Zdar!
 
František Treml
předseda Východočeského aeroklubu