Výsledky Mistrovství ČR v plachtění v Moravské Třebové 2023

V termínu 14.–25. 8. 2023 probíhala na letišti Moravská Třebová již po páté vrcholová republiková soutěž – Plachtařské mistrovství ČR.

Oproti minulým letům bylo mistrovství poznamenáno velmi nízkou účastí nominovaných závodníků včetně členů reprezentačního výběru ČR. To bylo pravděpodobně způsobeno souhrou různých faktorů, mezi které určitě patřil „podzimní“ termín soutěže a přelétanost potenciálních účastníků, kteří předtím soustředili veškeré síly na Mistrovství světa a Evropy.

I přes nezájem nominovaných pilotů se nakonec mistrovství podařilo uspořádat ve všech třech třídách (Klub, Kombi 15 a Kombi Open) a účastnilo se ho celkem 37 závodníků z 22 českých aeroklubů a 3 piloti ze Slovenska; juniorů létalo na soutěži 5.

Z 12 možných soutěžních dní se letělo 9x, což lze považovat za úspěch vzhledem k ne vždy předvídatelným meteorologickým podmínkám (výšková tlaková níže, příliv teplého a vlhkého vzduchu, …). Délky tratí se pohybovaly pouze mezi 200 až 300 km, což bylo ovlivněno pozdní termikou, která končila už po páté hodině odpoledne.

Mistry republiky se stali: Tomáš Suchánek v klubové třídě, Jan Pavlík v třídě Kombi 15m a Radek Krejčiřík ve třídě Kombi Open.

Kompletní výsledky jsou publikovány na https://www.soaringspot.com/en_gb/plachtarske-mistrovstvi-cr-2023-moravska-trebova-2023/.

Soutěžní klání proběhlo bez jakýchkoliv bezpečnostních incidentů a v pohodové atmosféře. Velké poděkování za zdárný průběh mistrovství patří organizačnímu štábu Aeroklubu Moravská Třebová a pomocníkům z řad studentů Gymnázia a Letecké střední odborné školy v Moravské Třebové.

Web soutěže https://pmcr2023.lkmk.com/.