Výsledky Mistrovství České Republiky v akrobacii kluzáků kategorií Sportsman a Intermediate 2023

Na letišti v Táboře se 1. a 2. září uskutečnilo Mistrovství České Republiky v akrobacii kluzáků kategorií Sportsman a Intermediate. Původně bylo plánováno uspořádat souběžně Táborský pohár v kategoriích Advanced a Unlimited, ten se ale z důvodu nízkého obsazení neuskutečnil. Jediný přihlášený v kategorii Unlimited tedy létal rozhodčími hodnocený trénink. Pozitivní informací je počet soutěžících v kategorii Intermediate, který se oproti loňskému roku výrazně zvýšil na počet 9. Stejný počet soutěžících zápolilo o titul Mistra ČR v kategorii Sportsman. 

Táborská soutěž navazuje na Mistrovství ČR v „královských“ třídách Advanced a Unlimited, které se uskutečnilo v Roudnici n./L.

Vítězové MČR v bezmotorové akrobacii v kategoriích ADVANCED A UNLIMITED a Pohár starosty města Roudnice n. /L.

Už od pondělí 28. 8. byly naplánované tréningy, bohužel počasí nám vůbec nepřálo, a tak se létalo až od středečního odpoledne. Čtvrtek byl ve znamení krásného počasí, a tak většina závodníků využila celý den k posledním tréninkům před zahájením mistrovství. Večer po ukončení letů proběhlo slavnostní zahájení. Následoval úvodní briefing, po kterém nám zahrála v hangáru kapela starosty města Tábor Štěpána Pavlíka.

V pátek, první den závodů, se celé dopoledne nacházela nad táborským letištěm nízká oblačnost a nebylo tedy možné zahájit soutěžní lety. Odpoledne podmínky stále nebyly ideální, nicméně mírného zvýšení výšky oblačnosti se organizátoři rozhodli využít. Po konzultaci hlavní rozhodčí Aleny Kaftanové s ředitelem soutěže Tomášem Zemánkem bylo rozhodnuto o zkrácení sestav tak, aby se daly zaletět z nižší výšky. První sestava byla v kategorii Sportsman velice vyrovnaná, vítězem se o pár bodů stal Vít Svoboda. V kategorii Intermediate výrazněji odskočili dva vyrovnaní soutěžící, které pronásledovalo další velice vyrovnané trio. Vítězem prvního programu v kategorii Intermediate se stal Jan Rozlivka. Druhé sestavy se však v pátek odlétat nepodařilo.

V sobotu se nevyplnila předpověď počasí a místo nízké oblačnosti nad táborským letištěm od rána svítilo slunce. Druhý program se začal létat již dopoledne, a především v kategorii Intermediate začali někteří piloti chybovat. Bohužel po odlétání poloviny startovního pole se vytvořila nízká oblačnost a bylo nutné závody pozastavit. Po přibližně hodinové přestávce pokračovala druhá polovina závodníků. V kategorii Sportsman druhou sestavu vyhrál Josef Kučera, který se velice povedeným letem posunul zároveň do celkového vedení. V kategorii Intermediate bylo nejtěsněji mezi druhým, třetím a čtvrtým místem, kde byl rozdíl pouze 11 bodů. Sestavu výrazněji ovládl opět Jan Rozlivka, čímž i odskočil ostatním soupeřím v průběžném pořadí.

Třetím programem byly pro všechny kategorie tajné sestavy, které následovaly po krátké přestávce po druhém programu. Nejtěžší program, tajné sestavy, dokázali překvapivě někteří piloti mnohem lépe než povinné, respektive povolné, sestavy. Vítězem třetí sestavy v kategorii Sportsman se stal Petr Barták. Na celkové vítězství to ovšem nestačilo. Kategorii Intermediate ovládla ve třetím programu trojice závodníků, která si oproti ostatním soutěžícím vytvořila značný bodový rozdíl. Vítězem se stal stejně jako v předchozích programech Jan Rozlivka.

Po ukončení takto úspěšného letového dne jsme provedli vyhlášení výsledků. V celkovém pořadí se v kategorii Sportsman na stupních vítězů sešli vítězové jednotlivých programů. Mistrem České republiky v kategorii Sportsman se stal Vít Svoboda (GAC), druhé místo vybojoval Josef Kučera (GAC) a na třetím místě se umístil Petr Barták (AK Plzeň-Letkov). Kategorie Intermediate nebyla vývojem celkového pořadí tak napínavá jako kategorie Sportsman a celkové bodové rozdíly mezi jednotlivými závodníky byly poměrně velké. Mistrem České republiky v kategorii Intermediate se stal jednoznačně Jan Rozlivka (AK Moravská Třebová), který vyhrál všechny programy. Na druhém místě se umístil Michal Červený (AK Moravská Třebová). Třetí místo v celkovém pořadí obsadil Michal Vorlíček (AK Kolín).

Pod Táborským pohárem nakonec trénoval pouze Oliver Adamy v kategorii Unlimited, kterému, věříme, tento bodovaný trénink pomůže v budoucí kariéře.

Kompletní výsledky najdete zde: https://acroscoring.aecr.cz/tabor2023/

 

Po vyhlášení vítězů byl pro závodníky připraven závěrečný raut. Od závodníků jsme dostávali velmi kladné ohlasy, což nás moc těší a dodává nám to energii pro nadcházející závody, které na letišti v Táboře budeme pořádat.

Děkujeme za finanční a morální podporu Městu Tábor a Jihočeskému kraji, dále pak Aeroklubu České republiky.

Za organizátory Martina Koudelková a Tomáš Zemánek