Výsledky Mistrovství ČR v přesném létání 7.–10. 9. 2023 v Kolíně

Mistrovství České republiky v přesném létání pro rok 2023 proběhlo ve dnech 7. až 10. září na letišti v Kolíně. Reprezentační tým navigačního létání se po velkém medailovém úspěchu právě vrátil z MS v letecké rally z Francie a tak zde byl předpoklad kvalitních výkonů i v této disciplíně, která se létá bez navigátora. Do Kolína se slétlo 15 posádek soutěžit o titul Mistra České republiky v přesném létání.

 

Díky teplému a bezoblačnému počasí tlakové výše se vcelku bez problému podařilo odlétat všechny tři plánované etapy, které byly limitovány jen místní lokalitou s nutností dodržovat letový koridor vymezený sousedními prostory CTR, zejména výškovými omezeními, které výrazně zvedly náročnost soutěže. Tratě připravil zajímavě mnohonásobný mistr v této disciplíně František Cihlář a vyhodnocování údajů ze zapisovačů dat jako vždy prováděl bezchybně Martin Hřivna. Až na jednu Sambu místního soutěžícího Martina Markla se mistrovství odlétalo na monotypu Cessna 152.

 

Soutěž odstartovala ve čtvrtek večerním briefingem a pokračovala soutěžním pátkem, kdy byly odletěny dvě etapy. V sobotu dopoledne byly na programu divácky atraktivní přesnosti přistání, kdy letadla jedno za druhým v minutových intervalech přistávala do soutěžního pásma. Odpoledne pak následovala ještě krátká navigační etapa a večer se konalo slavnostní vyhlášení a raut pro všechny zúčastněné.

 

Celkem se prezentovalo 15 závodníků, z toho šest juniorů. Nelze než vzpomenout na doby minulé, kdy v systému místních a krajských soutěží létaly desítky pilotů. Možná již dnešní pilot, vyrostlý za GPS asistence, létaní pouze s mapou, kompasem a stopkami, považuje za příliš obtížné. Z naší špičky chyběl pouze mistr světa v Rally Petr Jonáš, ale jeho navigátor Marek Velát potvrdil své kvality vítězstvím v kategorii juniorů. Novým mistrem České republiky se stal po zásluze David Černý, který dvě etapy vyhrál a v jedné byl bronzový. Stříbrnou medaili získal Ivo Lengál před bronzovým Markem Velátem. V disciplíně přesného přistání pak zvítězil Tomáš Rajdl.

Organizátorem mistrovství byl místní Aeroklub Kolín, soutěž je zařazena do kalendáře sportovních akcí a kontrolována Aeroklubem České republiky. Aeroklubu Kolín a rozhodčím za hladký průběh závodu patří velký dík!

Jiří Jakeš a Štěpán Sedláček