Mistrovství Evropy a Světový pohár ve Wingsuit Flying a Speed Skydiving 2023

V týdnu od 20. do 25. 8. 2023 se na letišti v Prostějově konaly čtyři soutěže první kategorie pod mezinárodní leteckou federací FAI. Konkrétně se jednalo o:

  • 2nd FAI European Wingsuit Flying Championships
  • 4th  FAI World Cup of Wingsuit Flying
  • 4th  FAI European Speed Skydiving Championships
  • 5th  FAI World Cup of Speed Skydiving

 

Do Prostějova dorazilo 100 závodníků z 21 zemí!

Soutěže odstartoval v sobotu 19. 8. zahajovací ceremoniál. V neděli jsme začali s tréninkovými seskoky a hned první den soutěží nám závodníci dokázali, že jsou ve skvělé formě a padlo nám několik nových světových i kontinentálních rekordů.

Počasí naštěstí přálo během celého týdne a tak jsme si všichni užívali sluníčka, skvělé atmosféry a samozřejmě koupání v našem bazénku, které si počasí žádalo. Již ve středu jsme měly úspěšně ukončené dvě disciplíny ze tří. Závodníci si po skončení jejich soutěží užívali fun jumpy z našich letadel L410 i Pilatus PC-6.

Pátkem jsme úspěšně ukončili i třetí disciplínu a tak byla radost na všech stranách. Soutěže jsme uzavřeli ukončovacím ceremoniálem v pátek 25.8. Velkou radost nám udělalo i to, že na těchto soutěžích uspěla i ČR a to jedním třetím místem.

 

Skvělé výkony a světové rekordy

Jak již bylo řečeno, během těchto soutěží bylo ustanoveno hned několik světových i kontinentálních rekordů. Za zmínku stojí např. světový rekord Natiashy Dingle z Austrálie, která v ženské kategorii Speed Skydiving dosáhla rychlosti 492 km/h.  

Organizace těchto soutěží byla velmi náročná. Už příprava dala zabrat. Bylo potřeba vyhledat a označit orientační body podle kterých vyskakovali jednotliví závodníci ve Wingsuit Flying, zajistit větší vzdušný prostor, ubytování a catering pro cca 140 závodníků a oficiálů FAI, pronajmout a zprovoznit scoring systémy s celkem 12 PC a mnoho dalšího. 

 

Létání ve wingsuit kombinézách je velmi populární. Hodnotí se rychlost, vzdálenost i čas. Závodníci musí dodržet své koridory a vše je hodnoceno podle GPS přístroje. Hodnoty posuzují rozhodčí. Velmi pěknou disciplínou v létacích kombinézách je i akrobacie. Dva parašutisti předvádí akrobatické prvky, kdy mění svoje pozice ve vzduchu, třetí s nimi provádí akrobacii a ještě vše natáčí na kameru. Záběry opět slouží rozhodčím k hodnocení společně s GPS jednotkami FlySight. V disciplíně rychlostní parašutismus se soutěží v dosažení největší vertikální rychlosti za volného pádu.

 

 

Jsme moc rádi, že se soutěž na naší půdě vydařila a celou dobu zde panovala úžasná atmosféra. Věříme, že se akce líbila i účastníkům soutěže a že budeme mít všichni krásné vzpomínky.

Už teď se těšíme na konání další akce – Mistrovství světa v přesnosti přistání, individuální akrobacii a canopy formation, kterou máme tu čest v příštím roce pořádat.