Čeští letci zazářili na ME v akrobacii v kategorii Unlimited v italském Pavullo nel Frignano

Pavullo nel Frignano 8.–16. 9. 2023 V napínavém představení leteckého umění na Mistrovství Evropy v kategorii Unlimited si čeští piloti Martin Šonka a Lukáš Pařízek vydobyli své místo na slunci. Martin Šonka, již velmi zkušený závodník, a Lukáš Pařízek, nováček v této elitní kategorii, ukázali svůj talent a odhodlání.

Martin Šonka, Mistr světa v Redbull Air Race, předváděl své dovednosti a preciznost po celou dobu soutěže. Jeho stabilní výkon potvrdil jeho postavení mezi špičkovými piloty. Po absolvování čtyř náročných sestav si zajistil páté místo.

Pro Lukáše Pařízka tato soutěž znamenala debut v Unlimited kategorii. S odhodláním a touhou uspět předčil očekávání a obsadil 12. místo mezi 24 nejlepšími evropskými akrobaty. Jeho výkon ve freestyle ohromil diváky i kolegy piloty a naznačil Lukášovu slibnou budoucnost v akrobatickém létání.

Největšími soupeři našich akrobatů byl tým Francie. Ti nasadili 8 špičkových závodníků, z nichž se 7 umístilo v první desítce. Vítězství si nakonec vylétal Francouz Florent Oddon těsně před týmovými kolegy Louisem Vanelem a třetím Mikaelem Brageotem.

Zajímavý průběh měla soutěž Free Style, ve které bylo nominováno 14 soutěžících. Skvělou formu ukázal Lukáš Pařízek a umístil se na úžasném 5. místě. Z našich bohužel vypadl Martin Šonka, který zalétal famózní výkon, ale byl diskvalifikován za nízkou výšku letu. Stejný osud potkal i další tři závodníky, hodnoceno tedy bylo pouze 10 soutěžících. Proti těmto rozhodnutím byl podán protest, který ještě nebyl finálně rozhodnut. 

 

Druhé místo pro český tým

V týmovém hodnocení se Šonka s Pařízkem dosáhli historického milníku – získali titul vicemistrů! Od dob, kdy se akrobacie začala dělit dle náročnosti na kategorie Unlimited a Advanced, se jedná o první týmovou medaili v motorových akrobatů v kategorii Unlimited pro Českou republiku. Tento úspěch je důkazem dovedností českých akrobatických pilotů a nepochybně je důvodem k hrdosti pro celou Českou republiku a samozřejmě pro Aeroklub České republiky.

Poslední medaile na Mistrovství Světa náš tým získal před mnoha lety. V roce 1984 Békéscsaba, Maďarsko, cinkla stříbrná, zlato jsme získali naposledy v roce 1978 na Hosíně ještě jako Československo. Mistrovství Evropy se pořádá od roku 1975. Náš tým získal naposledy stříbrnou medaili v roce 1985 v Hradci Králové.

 

Akrobatický speciál Extra 330SC

Motorová akrobacie v kategorii Unlimited vyžaduje samozřejmě speciální techniku. Nejčastěji se používá typ Extra 330SC. Jedná se o jednomístný akrobatický speciál německé konstrukce, který je vybavený americkým šestiválcovým motorem Lycoming o výkonu 315 koní. Maximální násobky zvládne +/- 10g a maximální rychlost 410 km/h.

 

Podrobné výsledky je možno prostudovat na stránkách CIVA: https://civa-results.com/2023/EAC_23/indexpage.htm