Výsledky akrobatické soutěže Brněnský kotól 2023

Předposlední soutěží bezmotorových akrobatů byl dvoudenní Brněnský kotól 2023, organizovaný aeroklubem na letišti v Medlánkách 15. a 16. září 2023. Létalo 15 soutěžících, což je stejný počet jako v loňském i předloňském ročníku.

Díky pěknému plachtařskému počasí pozdního léta nebylo nutné využít neděli jako náhradní termín. Ani nebylo třeba krátit sestavy kvůli oblačnosti a vůbec bojovat s nástrahami přírody. Soutěž tak měla spád a všechny soutěžní lety se stihly odlétat za jeden den.

Intenzivní létání bezmotorové akrobacie si užili diváci i kolemjdoucí již během tréninků v pátek 15. 9. Létalo se na dvou kluzácích ASK-21. Technická nezpůsobilost třetího aeroklubového kluzáku byla znát na snaze soutěžících něco natrénovat ještě na poslední chvíli před závodem.

Výsledky

Letos se soutěžilo na dvou ASKáčkách v kategoriích Sportsman a Intermediate, do kategorií Basic a Advanced se soutěžící nepřihlásili – k jejich smůle. Během jednodenní soutěže se stíhají odlétat jenom dva programy, které ale objektivně stačí k určení nejlepších – tedy určit “borca/borku, co líce špicovo akrobačku na větroňu”.

V kategorii Sportsman předvedli první tři slušné výkony s minimálními rozdíly. Proto byl Pepovi Kučerovi, Jirkovi Maternovi i Víťovi Svobodovi doporučen i postup do vyšší kategorie Intermediate.

V kategorii Intermediate už bodové hodnoty tak vysoké nebyly a z prvních tří – Pavla Schoře, Borise Bachratého a Juraje Sidora – se pozvání do kategorie Advanced týká jen Pavla Schoře a to s podmínkou jistého zlepšení výkonnosti.

Kompletní výsledky najdete na oficiálním webu: https://acroscoring.aecr.cz/kotol-2023/

Pořadatelé se slušně postarali o organizaci a stravování v restauraci U křivé vrtule také nemělo chybu. Tradiční závěrečný řízkový raut vynechali jenom opravdoví suchaři.

BRKem letošní bezmotorová akrobatická sezóna v ČR nekončí. Poslední soutěží bude 29.9. až 1.10. Radyňský looping v Plzni na Letkově a poslední nesoutěžní akcí 7. a 8.10. Náborový akrobatický víkend – Looping Days, který na letišti Benešov – Bystřice pořádá GAC Benešov.