Zlato a bronz českých akrobatů z Walters DoSi Blumberg 2023

Jediný volný víkend (23. a 24. 9. 2023) mezi podzimními akcemi bezmotorových akrobatů v ČR využila výprava ve složení Honza Rolinek, Martin Řezáč a Miloš Ramert pro účast na tradičním Walters DoSi. Jde o akrobatickou soutěž dvoučlenných posádek na cvičných akro kluzácích, kdy typ MDM-1 FOX nelze použít.

Soutěž se koná na německém sportovním letišti v Blumbergu, těsně vedle hranice se Švýcarskem, pod sestupovou osou dopravních letadel na Curych-Kloten. Soutěž pořádá Bádensko – Wurtemberský všeobecně prospěšný spolek pro podporu bezmotorové akrobacie ve spolupráci s místním aeroklubem.

I když v minulosti česká výprava využívala také své kluzáky DG-1000 nebo L-13AC, letos jsme použili zapůjčeného ASK-21. Využili jsme možnosti vyzkoušet fungl nový upgrade ASK-21B – a dobrý (více o kluzáku zde: https://www.alexander-schleicher.de/en/flugzeuge/ask-21-b/). Jen není úplně běžné ladit posaz v prostornější kabině s jinou ergonomií, jinými palubními deskami a pozměněnými ovladači při prvním soutěžním letu.

 

Jiný kraj, jiné zvyky

Také pravidla, některé soutěžní figury a hodnocení jsou oproti našemu standardu – létat podle mezinárodních pravidel CIVA – trochu nezvyklá.

Box je třeba zcela virtuální – není na zemi vytyčen. Létá se z výšky 1200 m do 450 m.

Po prvním programu je startovní listina rozdělena na 2 poloviny a ti horší, letí sestavu Halbacro, odpovídající našemu Intermediate a ti lepší letí „vraždy“ ve Fullacro, což je regulerní Advanced i s figurami Unlimited, které bychom doma s ASK-21 nelétali. Třeba výkruty z kruhu a do kruhu, výkruty na 3 nebo 8 dob, 1/8 do humpty bumpu nahoru a 1/8 dolů.

Také nevadí, když jsou mraky v boxu – kličkuje se mezi nimi, aby se soutěž úspěšně dolétala.

Aerovleky z měkké dráhy za motorovým kluzákem Turbo Falke se v sobotním bezvětří bez počátečního roztlačení neobešly a výšková rezerva na konci letiště pro přehoupnutí se nad protipovodňovým náspem byla také minimální. Nikdo se ale nevzrušoval, jde zřejmě o běžný provoz. V neděli už silnější východní vítr komplikoval umístění sestav do prostoru, ale usnadňoval vzlety.

Podle místních zákonitostí musel Honza Rolinek fungovat jako rozhodčí, protože si předloni s Martinem Řezáčem odvezli putovní pohár za vítězství a loni se kvůli mizernému počasí nelétalo.

 

Miloš Ramert a Martin Řezáč letos složili 2 posádky – SuperCloumák a SoftZero. Obě se probojovaly do finále kategorie Fullacro a na „stupních vítězů“ obsadily celkově 1. a 3. místo.

Putovní pohár putuje opět do ČR a na příští rok bude ve sboru rozhodčích zase i české zastoupení. Třeba přívětivý přístup mírumilovných domorodců a výborná gastronomie příště přiláká další české akrobaty.

Miloš Ramert.