Sobotní mladoboleslavské nebe patřilo opět hendikepovaným

V sobotu 23. září 2023 uspořádal Aeroklub Mladá Boleslav a spolek Aves Bohemica na letišti v Mladé Boleslavi již čtvrtý letový den se zaměřením pro zájemce s omezenou hybností. Nejenom vozíčkáři, ale i lidé s amputací a jinými hendikepy si mohli techniku nejen prohlédnout, ale především využít možnosti svézt se.

Během celého dne bylo provedeno přes 40 letů s více než 80 pasažéry. Do provozu se zapojilo celkem 6 letadel, 2 kluzáky a jeden vrtulník. Výjimečnou událostí bylo první svezení Lukáše Šmejce v akrobatickém speciálu Su-29. Stal se tak nejrychlejším vozíčkářem „hlavou dolů“ v České republice. Mimo akrobatických obratů si vyzkoušel i rychlost přes 400 km/h.

Cílem akce bylo nejen nabídnout všem napříč hendikepy bez rozdílu věku jedinečný pocit z létání, ale i ukázat možnosti spolupráce v rámci výcviku. Aeroklub Mladá Boleslav i spolek Aves Bohemica již dnes poskytují pilotní výcvik osobám s omezenou hybností a tuto spolupráci chtějí i nadále rozvíjet. „Propagační“ akce navazuje na minulé ročníky (https://www.aeroklub.cz/2022/09/13/letani-pro-handicapovane-lkmb-2022/) a má velmi dobrou odezvu.

Letový den podpořilo Město Mladá Boleslav, osobně přišla akci podpořit jako každý rok i náměstkyně primátora paní Mgr. Miroslava Kašpárková. Poděkování patří i panu primátorovi Mudr. Raduanu Nwelatimu, partnerům akce společnostem TwinTrans, Nisa Air, Kopal Catering, dále pak Pavlovi Dostálovi, Matěji Olivovi a Ondrovi s Katkou.