Výsledky druhého ročníku akrobatické soutěže Radyňský Looping 2023

Zářijové počasí akrobacii přeje a ne jinak tomu bylo na druhém ročníku akrobatické soutěže Radyňský Looping, která se konala na letišti v Plzni-Letkově. Soutěž je určena pro začínající akrobaty, a to motorové i bezmotorové.

Minulý ročník byl poznamenán extrémní nepřízní počasí, kdy bylo obtížené mezi mraky odlétal řádný program. To naštěstí neplatilo o podzimu 2023. Počasí bylo vzorné nejen během tréninkových dní, ale i během soutěže. Jedinou komplikací byly ranní mlhy, ale ty nevydržely moc dlouho, a následně přecházející fronta, která v sobotu neumožnila létat dopolední program. Soutěž se tak musela dolétat v neděli ráno – ale jednalo se o pouhé tři starty. Co víc si na přelom září/října přát?

 

V bezmotorové kategorii byly otevřeny dvě třídy – Sportsman a Intermediate. Ve sportsmanu létalo 7 pilotů od začátečníků po pokročilejší. Vítězem se stal Václav Jakoubek z AK Liberec, který provedl opravdu pěkně obě dvě sestavy. Za ním těsně skončil Jakub Žiška z GAC Benešov a třetí místo obsadil místní borec Lukáš Nalos.
V Intermediate soutěžili čtyři závodníci. Dva jsou v této kategorii úplnými nováčky, na druhé straně Petr Barták již v intermediate létal a Jan Adam je členem reprezentačního týmu Advanced. Vítězem se stal podle očekávámí Jan Adam z GAC Benešov a to hlavně díky dobře zaletěné druhé sestavě. Druhý v pořadí, místní Petr Barták, bohužel se dvěma HZ ve druhé sestavě o šanci na vítězství přišel. Nováčci Vít Svoboda a Josef „Jeoffrey de Peyrac“ Kučera skončli na 3. a 4. místě. Nutno ale podotknout, že se jednalo o jejich první soutěž v Intermediate a některé prvky letěli poprvé, což se také projevilo na nízkém hodnocení.

V motorové akrobacii byla otevřena kategorie Sportsman, kam se přihlásili původně 4 závodníci, avšak dva z nich do soutěže nenastoupili. Boj o medaile se tak odehrál mezii Tomášem Turkem a Jakubem Taussikem (oga z AK Plzeň-Letkov). Vítězem se stal mnohem zkušenější Turek, který zalétal nad 70 %. Taussik byl v obou sestavách slabším sopueřem, ale i tak se jednalo o hezké létání.

Výsledky soutěže můžete prostudovat na oficiálním webu: https://acroscoring.aecr.cz/letkov-2023/

 

Sezóna akrobatických soutěží 2023 končí a a čeká nás poslední akce, kterou je náborový víkend Looping Days příští týden 7. a 8. října na letišti v Benešově. To je příležitost, jak se něco o bezmotorové akrobacii něco dozvědět a hlavně si ji naživo zkusit. Akce je vhodná pro každého, kdo je ideálně držitelem pilotního průkazu SPL nebo LAPL s přiměřenou zdravotní způsobilostí, ale i pro nerozhodné žáky ke konci výcviku, aby si udělali o této sportovní disciplíně lepší představu a zlepšili si pilotní dovednosti. Náborový víkend se koná pod záštitou OSK AKRO Aeroklubu České republiky.

Další fotografie od Václava Pihery: https://eu.zonerama.com/VaclavPihera/Album/10433461