PARAŠUTISTÉ VEZOU 8 MEDAILÍ, ŽENY I EVROPSKÝ REKORD V PŘESNOSTI PŘISTÁNÍ

V italské Ravenně skončilo Mistrovství Evropy v klasických parašutistických disciplínách (30. září – 8. října 2023). Tradičně se bojovalo o sady v medailí v individuální přesnosti přistání, akrobacii, kombinaci a týmové přesnosti přistání a rovněž kombinaci.

Na přední umístění míří prostějovská sestava z armádního klubu Dukla ve složení Jiří Gečnuk, Hynek Tábor, Oldřich Šorf, Jakub Pavlíček a Miloslav Kříž. Na šampionátu, který je zároveň i Světovým pohárem, se v juniorské kategorii představí také Oldřich Zbíral. Ženská reprezentace natupuje ve složení Lenka Buršová, Daniela Macichová, Blanka Vojtková a Michaela Mynářová a Andrea Novotná a jako trenér Libor Jiroušek.
Při absenci Ruska a Běloruska považuje Jiroušek za největší konkurenty družstva Francie, Německa a Itálie.

Užitečnou generálkou měl být pro prostějovské parašutisty v minulém týdnu závod Světového poháru v Locarnu. Kvůli nepřízni počasí se jej však nepovedlo odskákat. ,,Jde o specifické místo. Předpověď byla od počátku špatná. Nejprve moc pršelo, pak zase foukalo. Je to škoda, i vzhledem k dlouhému cestování. Vynechat jsme to nemohli, v horách se situace může rychle měnit. Teď se to nestalo. Tak už to někdy v našem sportu chodí,“ krčil rameny trenér Libor Jiroušek, bývalý mnohonásobný mistr světa.

 

 

Medaile a rekordy

Směr Itálie vyrazili dukláci v sobotu, první soutěžní seskoky byly na programu v pondělí a už ve středu po sečtení průběžných výsledků cinkly první medaile. Muži si odvezou týmové stříbro v přesnosti přistání a ženský tým vybojoval zlato. 

Náš ženský tým v přesnosti přistání dosáhl nejen na zlatou medaili, ale také překonal Evropský rekord v 8 kolech.  Druhý v pořadí byl tým Rumunska a třetí místo obsadily parašutistky Francie. Mužský tým překonal v přesnosti přistání o jeden jediný bod tým Německa, na třetím místě skončili Maďaři.

 

Soutěž dál pokračovala soubojem o individuální medaile v přesnosti přistání a muže ještě čekala doskákat individuální akrobacie. I tam byly velká šance na medaile. V ženách se na 3. místě v průběžném pořadí umístila Daniela  Macichová, která v rozeskoku odsunula Michaelu Mynářovou na 4. místo.

V mužích je to tom nejlépe Oldřich Šorf, který po dvou rozeskocích skončil na 2. místě v přesnosti přistání, 3. v individuální akrobacii a celkově na 2. místě. Oldřich Zbíral si vyskákal 3. místo v individuální akrobacii juniorů. Český tým nakonec získal 2. místo v přesnosti přistání a také 2. místo celkově.

Český tým si z mistrovství Evropy nakonec veze 8 zasloužených medailí a jeden evropský rekord.